Sistemi i Armës Snajper M25

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pushka Snajper M25.

Sistemi i Armës Snajper M25 është një pushkë precize e sipërmarrjes së përbashkët e ndërtuar për Forcat Speciale të Ushtrisë Amerikane dhe Forcat e Marinës së SHBA-së, SEAL. Fillimisht u zhvillua nga Grupi i 10-të i Forcave Speciale, me bazë në Fort Devens, Mass., për të përmbushur një kërkesë për një pushkë snajperi të bazuar në një klasë ndeshjeje M14 që plotësonte kërkesat e Forcave Speciale të Ushtrisë dhe të Marinës SEAL.

SOCOM e quajti pushkën "Pushkë me snajper të lehtë", dhe njihet edhe si "Sistemi i Sigurisë Snajper" dhe "Produkti i Përmirësuar M21". Versioni komercial është emëruar "Pendë e bardhë" për nder të Carlos Hathcock, snajperistit të Korpusit Detar të SHBA, i cili u bë i famshëm gjatë Luftës së Vietnamit. (Armiku e quajti atë "Pendë e bardhë" sepse mbante një pendë të bardhë në kapelën e tij për të tallur trupat e armikut duke shpresuar të mblidhnin një shpërblim të madh për vdekjen ose kapjen e tij të ofruar nga armiku.)

M25 është i ngjashëm në shumë mënyra me M21. Ai ka një fuçi National Match M14 në një material tekstil me fije qelqi me shtrat qelqi McMillan, përdor një piston të veçantë gazi, një udhëzues pranvere National Match dhe një sistem montimi të përparuar të mjetit preciz të Brookfield. Shumica e pushkëve përdorin shtrirjen taktike Bausch & Lomb 10×; disa përdorin qëllime të bëra nga Leupold & Stevens, duke përfshirë Ultra Mark 4 M1, Ultra Mark 4 M3 dhe Vari X-III LR M3. Shtypësit për përdorim me këtë pushkë janë prodhuar nga OPS.

M25 nuk është një pushkë zëvendësuese për M24 Sniper Weapon System; ajo ishte projektuar për të plotësuar një nevojë specifike për zjarr të saktë përtej rrezes së një karabine standarde dhe është përdorur që nga Lufta e Gjirit e këtej si pushka e shënjestrës së caktuar (DMR). Si DMR, M25 i jep ose vëzhguesit të snajperit ose gjuajtësit të nivelit të skuadrës një pushkë me rreze të gjatë që mund të qëllohet me një shpejtësi më të shpejtë se një pushkë me rrufe në formë snajperi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]