Skender Skenderi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Skender H. Skenderi është fizikan shqiptar. Ka bërë përpilimin e disa librave shkollor në lëmin e fizikës, matematikës dhe lëmi të tjerë të shkencave ekzakte,është autor i mbi 125 librave.Po ashtu ka qenë aktiv edhe në politikë,ai ka qenë nënkryetar i Kuvendit të 2 korrikut.

Citate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mendimi i tij për shkencat ekzakte i pyetur nga studenët e tij është se: “Një njeri që nuk i njeh shkencat natyrore( fizikën,kiminë matematikën)e kalon jetën si një turist i cili kalon përmes Muzeut të Luvrit por që fatkeqësisht është i shurdhër dhe i verbër”

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]