Jump to content

Ski Dubai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ski Dubai është një qendër e mbyllur e skijimit me një sipërfaqe prej 22.500 metra katrorësh. Qendra skitare ka një temperaturë konstante e cila sillet prej -1 gradë deri në 2 gradë celsius gjatë gjithë vitit. Ai është pjesë e Mall of the Emirates, një nga qendrat më të mëdha tregtare në botë, e cila ndodhet në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe ndërsa është zhvilluar nga Majid Al Futtaim Group, që gjithashtu operon me Mall of the Emirates. [1]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qendra e skijimit Dubai Ski është hapur në nëntor 2005, dhe mes tjerash ka edhe një mal të brendshëm të lartë 85 metra (ekuivalent me një ndërtesë 25 katëshe) me 5 shpate me pjerrësi dhe vështirësi të ndryshme, [2] përfshirë një shteg 400 metra të gjatë, me diamant të zi, si i pari i këtij lloji në botë, bashkë me ashensorin e skijimit. Një ashensor kuadrat dhe një ashensor tërheqës sjellin skiatorë dhe dëborë në mal. Pajisjet si skitë dhe xhaketat janë me biletë dhe frekuentuesi mund të blejë pajisje në dyqanet afër. Ngjitur shpateve është një zonë lojërash Snow Park me 3000 metra katrorë që përfshin skijime me sajë dhe rrëshqitëse, kulla ngjitjeje, topa gjigante dëbore dhe një shpellë akulli. [3] Ski Dubai gjithashtu strehon një numër pinguinësh. Takimet me pinguinët mund të rezervohen, duke lejuar publikun të ndërveprojë drejtpërdrejt me pinguinët.

Në vitin 2007 Ski Dubai u vlerësua me Çmimin Thea Outcomement Award nga Shoqata Themed Entertainment. [4] Zona e Lojërave me Dëborë u projektua dhe prodhua nga Thinkwell Group . [4]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ski Dubai – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Indoor Skiing & Snowboarding at Ski Dubai: Mall of the Emirates". malloftheemirates.com. Marrë më 2018-05-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "About Ski Dubai Snowpark". skidxb.com. Marrë më 2019-07-10. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "13th Annual Thea Awards - Award for Outstanding Achievement - Ski Dubai" (PDF). Themed Entertainment Association. Arkivuar nga origjinali (pdf) më 2012-05-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b "13th Annual Thea Awards - Award for Outstanding Achievement - Ski Dubai" (PDF). Themed Entertainment Association. Arkivuar nga origjinali (pdf) më 2012-05-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)"13th Annual Thea Awards - Award for Outstanding Achievement - Ski Dubai" (PDF). Themed Entertainment Association. Archived from the original (pdf) on 2012-05-11.