Ura lundruese, Dubai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ura Al Maktoum dhe Ura Lundruese - 8 May 2008

Ura lundruese (arabisht: الجسر العائم ) është një urë lundruese e cila ndodhet në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe . Ura u ndërtua midis Urave Al Garhoud dhe Al Maktoum kryesisht për të zvogëluar trafikun në Urën Al Maktoum. [1] Ura lidh kryqëzimet pranë Deira City Center dhe Dubai Creek Golf & Yacht Club dhe përfundon në kryqëzimin për në Riyadh Street, midis Gjykatës së Dubait dhe Creek Park. [1] Ura u hap më 16 korrik 2007 ndërsa projekti kushtoi 155 milion dirhemë për t'u ndërtuar dhe ka kapacitetin prej 6,000 automjeteve në orë. Ura shërben gjithashtu si një rrugë alternative për Urën Al Maktoum. Ura Lundruese është vendkalimi i pestë në përroin e Dubait ndërsa të tjerat janë Al Shindagha Tunnel, Al Maktoum Bridge, Al Garhoud Bridge dhe Business Bay Crossing. [2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Reporter, Ashfaq Ahmed, Chief (6 nëntor 2009). "Floating Bridge will stay till 2014". GulfNews. Marrë më 2018-05-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Khaleejtimes Link". Khaleej Times. Marrë më 9 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Deulgaonkar, Parag (22 korrik 2014). "Dubai's Al Ittihad Bridge to be ready by early 2018". Emirates 24|7 (në anglisht). Marrë më 2018-05-28.