Skiptrace (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skiptrace
Regjia ngaRenny Harlin
Skenari ngaJay Longino
BenDavid Grabinski
Historia ngaJay Longino
ProdhuesiJackie Chan
Charlie Coker
Damien Saccani
Luajnë
KinematografiaChan Kwok-Hung
Lam Ching-ying
MontazhiDerek Hui
Judd H. Maslansky
David Moritz
MuzikaChan Kwong-wing

Kompanitë prodhuese
Dasym Entertainment
Talent International Film Cultural Company
Cider Mill Pictures
InterTitle Films
JC Group International
Talent International Media
Shpërndarë ngaBeijing Talent International Film (China)[1]
Saban Films (U.S.)
Data e publikimit
21 korrik 2016 (Kinë)
2 shtator 2016 (Shtetet e Bashkuara)[2]
Kohëzgjatja
108 minuta
ShtetetKinë
Hong Kong
Shtetet e Bashkuara[3]
GjuhëtAnglisht
Mandarin
Buxheti$30–60 milion[4][5]
Fitimi$136,6 milion[6]

Skiptrace është një film komedi aksioni i vitit 2016, i drejtuar nga Renny Harlin, i prodhuar, me protagonist dhe i bazuar në një histori të Jackie Chan.[3][7] Në film luajnë bashkë aktorët Johnny Knoxville dhe Fan Bingbing.[3][8] Ai u lëshua në Kinë më 21 korrik 2016 dhe në Shtetet e Bashkuara më 2 shtator 2016.[9][10]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detektivi i Hong Kongut Bennie Chan (Jackie Chan) ka gjurmuar bosin famëkeq të krimit "Matador" - për të cilin ai beson se është biznesmeni Victor Wong (Winston Chao) - për më shumë se një dekadë pas vdekjes së partnerit të Bennie, Yung (Eric Tsang). Kur vajza e Yung, Samantha (Fan Bingbing) futet në telashe me sindikatat e krimit të Wong, Bennie duhet të gjurmojë një mashtrues amerikan, Connor Watts (Johnny Knoxville), i cili luan kumar nëpër kazinotë kineze pasi u ndalua në Amerikë dhe që ishte dëshmitar i vrasjes së një grua e quajtur Esther Yee në kazinonë e Wong në Makau. Megjithatë, përpara se Chan ta gjejë atë, Connor rrëmbehet nga burrat e një mbreti rus për t'u përgjigjur se ka mbetur shtatzënë vajzën e tij.

Pasi përgjoi disa rusë, Chan shpëton Connor. Chan garon kundër kohës për të rikthyer Connor nga Rusia në Hong Kong. Megjithatë, Connor vjedh pasaportën e Chanit dhe e djeg atë, duke e detyruar çiftin të udhëtojë në këmbë për në Mongolinë e Brendshme. Në Mongoli, Chan ndihmon një djalë mongol të plagosur dhe më pas ata pengohen në ndeshjen e mundjes së një fshati mongol. Chan nuk është në gjendje të mposht mundësin mongole derisa djali i plagosur ndërhyn i cili ndalon ndeshjen. Fshatarët organizojnë një festë për Chan dhe Connor për ndihmën e tyre në të cilën Chan flet për motivimin e tij dhe arsyet për atë që po bën. Connor më pas tregon se para se të vdiste, Esther i dha atij një telefon që i përket "Matador". Ndërsa kalonte në Kinë, Connor bën bujë që çoi në arrestimin e të dyve nga policia për vepra të ndryshme, pasi Connor do të preferonte të burgosej sesa të vritej nga "Matador" dhe banda e tij. Ata janë larguar nga policia nga një vrasës siberiane dhe banda e saj, të cilët dëshirojnë të kapin Connor dhe ta kthejnë atë te mbreti rus, por ata arrijnë t'i shpëtojnë ndjekjes së saj.

Connor e sheh Wong në lajme dhe e njeh atë si vrasësin e Esterit. Chan mëson se Samantha është marrë tashmë nga dora e djathtë e Wong, Willie dhe njerëzit e tij, të cilët e kërcënojnë se do ta vrasin nëse Chan refuzon ta kthejë telefonin në Hong Kong. Connor ndahet me Chan, duke i dhënë atij telefonin që do të implikojë Wong si "Matador". Ndërsa përpiqej të provonte Wong si "Matador", gjurma e gishtit të Wong nuk përputhet me gjurmën e gishtit të madh të sigurisë së telefonit dhe Chan arrestohet nga policia e Hong Kongut në vend të kësaj. Connor ndihmon për të shpërthyer Chan dhe me ndihmën e Leslie, bashkëpunëtore e Chan, anashkalon sigurinë e telefonit dhe gjen një të dhënë për identitetin "Matador".

Leslie informon Chan se kapiteni i tyre i policisë, Tang (Michael Wong), po punon tani me Wong dhe i ndihmon Chan dhe Connor të largohen nga stacioni i policisë. Chan dhe Conner shkojnë fshehurazi në kantierin ku ndodhet organizata kriminale e Matador. Ata dëshmojnë se Wong flet me "Matador" dhe Wong më pas vritet për dështimin e tij për të rikthyer telefonin. Në përpjekje për të shpëtuar Samantën, të dy mbahen përfundimisht rob nga banda kriminale. "Matador" i zbulohet Chanit si i vdekuri i supozuar Yung. Yung i rrëfen Chanit për mashtrimin e vdekjes së tij dhe më pas ribashkohet me vajzën e tij Samantha. Yung e lë Samantën të mbyllur në një dhomë pasi ajo shpreh zhgënjimin dhe zemërimin e saj për vdekjen e tij të rreme dhe aktivitetet e tij kriminale. Pasi një varkë godet anijen e ngarkesave, anija fillon të përmbytet ngadalë dhe fundoset. Vrasësja siberiane mbërrin me ndihmë për të shpëtuar Chan-in dhe Connor-in me policinë që mbërrin përfundimisht gjithashtu. Chan dhe Yung punojnë së bashku për të shpëtuar Samantën nga mbytja brenda anijes së mallrave me Yung duke kryer vetëvrasje duke u mbytur veten. Më pas autoritetet arrestojnë Tang dhe Willie.

Connor kthehet në Rusi, duke përmbushur nderin e tij, për të dëshmuar lindjen e fëmijës së tij me vajzën e kingpin. Pas lindjes së foshnjës, u kuptua se foshnja nuk është e tij dhe Connor largohet nga spitali. Më vonë, Connor dhe Samantha e befasojnë Chan-in në fermën e tij, duke i siguruar atij alpaka për të ndihmuar në përmbushjen e ëndrrës së tij të përjetshme të rrëfyer më parë për të drejtuar një fermë alpaka. Connor largohet me Samantën pasi përpiqet të rrëzojë Chan nëpërmjet një teknike të mësuar nga vetë Chan. Chan u rrëzua me sukses pasi u përpoq të qëndronte zgjuar derisa Connor të jetë jashtë syve.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi u njoftua për herë të parë në maj 2013 si bashkëprodhim kino-amerikan që do të drejtohej nga Sam Fell dhe me Jackie Chan dhe Fan Bingbing[11] me Chan duke luajtur një detektiv të Hong Kongut që lidhet me një mashtrues kumari për të gjetur një organizator kriminal.[7] Më 22 tetor 2013, u njoftua se aktori Seann William Scott i është shtuar kastit si lojtari i mëparshëm i padisponuar.[12] Më 3 shtator 2014, Johnny Knoxville zëvendësoi Scott për rolin.[8]

Prodhimi do të fillonte më 13 janar 2014 dhe do të xhirohej në Hong Kong dhe Kinë.[13] Xhirimet filluan më 3 shtator 2014, në Kinë dhe do të përfundonin më 15 dhjetor 2014.[14]

Më 17 dhjetor 2014, kinematografi Chan Kwok-hung u mbyt ndërsa ishte në xhirime për filmin.[15]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "绝地逃亡(2016)". cbooo.cn (në kinezisht). Marrë më 14 qershor 2016.
 2. ^ Alex, Billington (18 korrik 2016). "Jackie Chan & Johnny Knoxville in Action Comedy 'Skiptrace' Trailer". FirstShowing.net (në anglisht). Marrë më 18 nëntor 2019.
 3. ^ a b c Frater, Patrick (7 maj 2013). "Chan and Fan jump for Skiptrace". Film Business Asia (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2013. Marrë më 18 dhjetor 2014.
 4. ^ Feldman, Dana (1 shtator 2016). "Renny Harlin Pulls Off Blockbuster Comeback In China With Jackie Chan Action-Comedy, 'Skiptrace'". Forbes (në anglisht). Marrë më 2 shtator 2016.
 5. ^ Busch, Anita (25 korrik 2016). "'Star Trek Beyond' $30M Debut; 'Lights Out' $8.5M; Jackie Chan's 'Skiptrace' Nails $64M Bow – Int'l Box Office Final". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 26 korrik 2016.
 6. ^ "Skiptrace (2016)". The Numbers (në anglisht). Marrë më 9 gusht 2016.
 7. ^ a b McClintock, Pamela (6 maj 2013). "Cannes: Fan Bingbing Joins Jackie Chan Action Comedy 'Skiptrace'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 18 dhjetor 2014.
 8. ^ a b Fleming, Mike Jr (3 shtator 2014). "Johnny Knoxville Joins Jackie Chan In China-Set 'Skiptrace'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 3 shtator 2014.
 9. ^ "成龙新作《绝地逃亡》定档 拳笑归来制霸暑期档". People's Daily (në kinezisht). 20 prill 2016. Marrë më 20 prill 2016.
 10. ^ "【虎口婆心】贺岁片调档造么?组建家庭影院不惧空档". PJTime (në kinezisht). 15 dhjetor 2015. Marrë më 15 dhjetor 2015.
 11. ^ McNary, Dave (6 maj 2013). "Exclusive Media Boards Jackie Chan-Bingbing Fan Comedy". Variety (në anglisht). Marrë më 18 dhjetor 2014.
 12. ^ Lesnick, Silas (22 tetor 2013). "Seann William Scott Joins Jackie Chan in Skiptrace". ComingSoon.net (në anglisht). Marrë më 18 dhjetor 2014.
 13. ^ Franklin, Garth (22 tetor 2013). "Seann W. Scott Joins Jackie Chan In "Skiptrace"". Dark Horizons (në anglisht). Marrë më 2019-12-10.
 14. ^ "On the Set for 12/15/14: JJ Abrams Wraps The Cellar, Tom Hiddleston Finishes I Saw the Light & More". SSN Insider (në anglisht). 15 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 16 dhjetor 2014.
 15. ^ "Chan Kwok-Hung, cinematographer, drowns on set of Jackie Chan film" (në anglisht). CBC News. 17 dhjetor 2014. Marrë më 17 dhjetor 2014.