Fan Bingbing

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fan Bingbing
U lind në16 shtator 1981
Shkollimi
Profesioni
 • Aktore
 • modele
 • producente televizive
 • këngëtare
Vite aktiviteti1996–tani
Të afërmFan Chengcheng (vëlla)
Karierra Muzikore
ZhanretMandopop
LabeliFan Bingbing Studio
Creative Artists Agency[1]
Emra Kinez
Kinezisht范冰冰

Fan Bingbing (Kinezisht: 范冰冰, lindi më 16 shtator 1981) është aktore, modele, producente televiziv dhe këngëtare kineze.

Fan ngriti famë në Azinë Lindore më 1998–1999 në dramën historike My Fair Princess. Në vitin 2003, ajo luajti në filmin Telefoni celular, e cila u bë filmi me më shumë fitime në Kinë. Ajo luajti në shumë filma kinezë, më të shquarit Lost in Beijing (2007), Buddha Mountain (2011), Double Xposure (2012) dhe I Am Not Madame Bovary (2016), ku ajo morri çmime nga ceremonia më prestigjioze si Festivali i Filmit dhe Çmimi Kali i Artë, Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Tokjo, Festivali Ndërkombëtar i Filmit San Sebastián dhe Çmimet Gjeli i Artë. Ajo poashtu ka pasur paraqitje në filma të huaj, si në filmat francezë, koreanë dhe Hollywood.

Fan është një nga aktorët me pagesë më të lartë në botë dhe u quajt si portret i modës për shkak paraqitjes së saj të vazhdueshme në qilimin e kuq, premierën e filmit dhe shfaqjen e modës.[2][3][4][5]

Fan u arrestua fshehurazi nga autoritetet kineze nga 1 korriku 2018 për gati tre muaj. Ajo më pas u shfaq në rrjetet sociale, duke ofruar një falje publike mbi evazionin fiskal, për të cilin autoritetet kineze gjobitën atë më shumë se 883 milionë juan (rreth 127.4 milionë dollarë).[6][7][8]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fan lindi në Qingdao dhe u rrit në Yantai. Ajo diplomoi në Kolegjine Artit dhe Filmit Xie Jin[9] dhe Akademinë e TeatritShangai.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fan debutoi në seritë televizive Powerful Woman dhe luajti role të vogla për dy vite, para se ajo u bë ndër aktorêt më të mirë më 1999 në rolet përkrahës si Jin Suo në dy sezonet e serisë My Fair Princess, të cilat u adoptuan nga historia e shkrimtarit tajvanezë Chiung Yao.[10] Ajo u rekomandua nga aktorja tajvaneze Leanne Liu t'i bashkohet filmit.[11]

Në vitin 2000, Fan u bashkua me një kompani e cila ishte në pronësi të Wang Jinghua. Në fund të vitit 2000, Wang u bë menaxher i Huayi Brothers dhe Fan e ndjeku Wang dhe nënshkroi kontratë gjashtë vjeçare me Huayi. Gjatë kohës kur ishte me Huayi, ajo u shfaq në shumë seri si Young Justice Bao II (2001),[12] Red Poppies (2002),[13] i adoptuar nga romani i Çmimit të Letërsisë Mao Dun, dhe The Proud Twins (2005), i adoptuar nga romani i shkrimtarit tajvanezë Gu Long Juedai Shuangjiao.[14] Nga viti 1999 deri më 2002, Fan luajti gjithsej 17 seriale.

Fan lansoi albumin e saj të parë Just Begun më 2005. Ajo ka punuar me producentët dhe kompozitorët e muzikës në mënyrë që të inkorporojë një shumëllojshmëri zhanresh në album. Në vitin 2006, Forbes Kina dha çmimin e saj më të çmuar, Ylli i Vitit, për Fan për popullaritetin e saj, mbulimin e shtypit të lartë dhe hitet e internetit gjatë atij viti.[15]

Në shkurt të vitit 2007, Fan la kompaninë Huayi Brothers dhe filloi studion e saj, Fan Bingbing Studio. Ajo u shfaq në tetë filma në vitin 2007, duke fituar Çmimin për Aktoren më të Mirë Mbështetëse për rolin e saj në The Matrimony.[16] Ajo gjithashtu fitoi Çmimin për Aktoren më të Mirë për rolin e saj në Lost in Beijing.[17]

Në vitin 2008, Fan filloi një shkollë të artit në Huairou, Pekin dhe shërbeu si drejtoreshë e saj, por shkolla drejtohej nga prindërit e saj. Ajo gjithashtu u bë udhëheqëse e ekipit të aktrimit të qendrës së arteve të West Movie Group.[18] Atë vit, studioja e saj bëri prodhimin e parë televiziv, Rouge Snow (2008), i adaptuar nga romani me të njëjtin emër. Fan luajti rolin kryesor në prodhimin, duke portretizuar një vajzë të varfër që lufton për liri kundër fatit, pasi u shit në një fis të pasur dhe me ndikim.[19]

Në vitin 2009, studioja e saj prodhoi The Last Night of Madame Chin, një histori e jetës legjendare e valltares së bukur, i adoptuar nga romani me të njëjtin emër nga Bai Xianyong.[20]

Në vitin 2010, Fan luajti në dramën Sacrifice me regji të Chen Kaige. Fan tha se ajo zgjodhi rolin si ajo ishte nxitur nga guximi i madh i Princeshës Zhuang Ji dhe një dashuri shumë e ashpër e nënës.[21] Në prill 2010, Fan u rendit e para në listën "50 njerëz më të bukur në Kinë" nga gazeta Beijing News.[22]

Fan Bingbing në premierën e filmit X-Men: Days of Future Past në Singaporë

Në vitin 2011, Fan luajti në filmin Shaolin së bashku me Andy Lau dhe Jackie Chan dhe The Founding of a Party, një film që shënon përvjetorin e 90-të të Partisë Komuniste të Kinës.[23][24] Në njëtin vit, ajo luajti në filmin francezë Stretch me Nicolas Cozalé dhe David Carradine, poashtu në filmin korean My Way.[25] Në tetor ajo u bë anëtare e jurisë në Festivalin e 24-të të Filmit Tokjo.[26]

Fan morri pjesë në shumë shfaqje të modës në Paris.[27][28][29][30] Më 16 maj 2012, ajo morri pjesë në ceremoninë e hapjes të Festivalin e 65-të të Filmit në Kanë si e vetmja folëse e Azisë Lindore në emër të L'Oréal Paris.[31] Forbres rradhiti Fan e treta në listën e 100 njerëzve të famshëm bazuar në suksesin e saj në atë vit.[32]

Fan luajti në filmin Double Exposure, e cila u lansua në Kinë më 29 shtator.[33] Në këtë film, ajo luajti rolin e një vajze që vuante nga trauma gjatë fëmijërisë, ku përjeton hallucinacione vizuale pas dëshmisë së vrasjes së nënës së saj nga babai. Më 12 dhjetor, ajo u shfaq në filmin Lost in Thailand së bashku me Xu Zheng. Filmi u bë një nga filmat me fitime më të larta gjatë gjithë kohës.[34]

Në vitin 2013, Fan luajti në një film romantik me aktorin Aarif Rahman, One Night Surprise, ku u transmetua në Shën Valentini Kinezë.[35][36]

Në vitin 2014, Fan portretizoi personazhin Blink (Clarice Ferguson) në filmin amerikanë X-Men: Days of Future Past.[37] Në të njëjtin vit, ajo luajti në filmin Perandoresha e Kinës, ku portretizoi Wu Zetlan, e vetmja perandoreshë në historinë e Kinës.[38]

Fan u rradhit në vendin e katërt si aktorja më e paguar në botë për vitin 2015.[39] Në vitin 2016, Fan luajti në filmin aksion Skiptrace së bashku me Jackie Chan dhe aktorin amerikan Johnny Knoxville.[40][41] Në prill 2017, ajo u bë juri në Festivalin e 70-të të Filmit në Kanë.[42]

Në vitin 2018, Fan luajti në filmin e Cao Baoping The Perfect Blue.[43] Fan u emërua ambasadore e disa markave si ReFa Beauty Care Tools,[44] De Beers,[45] King Power[46] dhe Montblanc.[47]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fan Bingbing filloi të takohej me aktorin Li Chen. Më 16 shtator 2017, çifti u fejuan pasi ai propozoi Fanit në festën e saj të ditëlindjes.[48] Çifti njoftuan ndarjen e tyre më 27 qershor 2019.[49]

Fan ka një vëlla të vogël Fan Chengcheng i cili është anëtar i grupit të djemve Nine Percent dhe NEXT.[50] Ajo është anëtare e Partisë Komuniste Kineze.[51]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2001 Reunion 手足情 Zhang Yanqing
2002 Fall in Love at First Sight 一见钟情 Jiu Jiu
The Lion Roars Princess Ping'an
2003 Dragon Laws I: The Undercover 卧底威龙 Yu Feng
Cell Phone Wu Yue
2004 The Twins Effect II Red Vulture
2005 A Chinese Tall Story Princess Xiaoshan
2006 A Battle of Wits Yiyue
2007 The Matrimony Xu Manli
Call for Love Chen Xiaoyu Cameo
Sweet Revenge 寄生人 Cheung Yung
Lost in Beijing Liu Pingguo
Flash Point Julie
Contract Lover 合约情人 Liu Zao
Crossed Lines Ning Can/Xin Ran
2008 Kung Fu Hip-Hop 精舞门 Tina
Home Run 回家的路 Tian Cong
Desires of the Heart Zhang Ying Cameo
2009 Shinjuku Incident Lily
Sophie's Revenge Joanna Wang Jingjing
Wheat Li
Bodyguards and Assassins Yueru
2010 Future X-Cops Meili / Milie Cameo
East Wind Rain 东风雨 Huanyan
Chongqing Blues Zhu Qing Cameo
Sacrifice Princess Zhuang
2011 Stretch Pamsy
Shaolin Yan Xi Co-producer
Buddha Mountain Nan Feng
The Founding of a Party Empress Dowager Longyu Cameo
My Way Shi-rai
2012 Double Xposure Song Qi
Lost in Thailand Fan Bingbing Cameo
2013 Iron Man 3 Wu Jiaqi Cameo
One Night Surprise Michelle
2014 X-Men: Days of Future Past Clarice Fong / Blink
The White Haired Witch of Lunar Kingdom Lian Nishang
2015 Ever Since We Love Liu Qing
Lady of the Dynasty Yang Guifei
2016 Skiptrace Bai
League of Gods Daji
I Am Not Madame Bovary Li Xuelian
L.O.R.D: Legend of Ravaging Dynasties Guishan Lianquan
2017 Sky Hunter Zhao Yali
The Lady in the Portrait 画框女人 Empress Ula Nara
2018 The Faces of My Gene Cameo
Air Strike Ye Peixuan Cameo
2022 The 355 Lin Mi Sheng
The King's Daughter The Mermaid
2023 Green Night 绿夜 Jinsha
TBA The Perfect Blue 她杀 Liu Mei

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1996 Powerful Woman 女强人 Zhao Bin's fiancé
1998 Master Ma Bai Xiaodie; Ma Suzhen
My Fair Princess Jin Suo
The Scary Folktales - Black Moth 乡野传奇之大黑蛾 Huniu Alternative Chinese title: Strange Talk (聊斋怪谈)
The Act of the Youngs 青春出动 Huang Xiaoduo
1999 Master of Zen 达摩祖师 A'si
My Fair Princess II Jin Suo
Legend of Dagger Li 小李飞刀 Xing'er
2000 Storm in Zhongguan Village 中关村风云 Su Xue'er Alternative Chinese title: Heihun (黑魂)
2001 The Book of Love 爱情宝典之救风尘 Song Yinzhang
The Story of the Past 风雨步高苑 Lin Siyuan Alternative Chinese title: Hongchen Wangshi (红尘往事)
Floating in Chaos 乱世飘萍 Fenghuang Nü; Run Ge'er; Run Tianhong
The Kitchen God 人间灶王 Princess Hongyan [52]
2002 Young Justice Bao II 少年包青天2 Little Dragonfly
Homeward Bound 情缘的天空 Ma Jiahui Alternative Chinese title: Geiwo Yige Ma (给我一个妈)
The Great Qing Empire Lü Siniang Paraqitje mysafire
Alternative Chinese title: Da Qing Diguo (大清帝国)
Sweetheart of the Palace 皇宫宝贝 Shangguan Xueru Paraqitje mysafire
2003 Flying Dragon - the Special Unit 特警飞龙 Yu Feng
Famous Catcher in Kanto 名捕镇关东 Princess Ning'an
The Legend of the Treasure Basin 聚宝盆 Zhao Xue'er Paraqitje mysafire
2004 Heroic Legend 萍踪侠影 Yunlei
Lucky Zhu Bajie 福星高照猪八戒之老鼠爱上猪 Hued Rat
Red Poppies 尘埃落定 Tana
Princess Enuo 婀娜公主 Princess Enuo
No. 4 Female Prison 四号女监 Chen Yu Alternative Chinese title: Di San Ke Zidan (第三颗子弹)
Mu Guiying 巾帼英雄穆桂英 Wang Lijun
2005 Soaring Ambition Justice Bao 凌云壮志包青天 Yelü Aoxue Alternative Chinese title: Jianlin Tianxia (剑临天下)
The Proud Twins Tie Xinlan
2006 Eight Heroes Chu Xiangxiang Paraqitje mysafire
The Legend and the Hero Daji
Library 天一生水 Fan Yunlian
A Beautiful New World 美丽新天地 Cheng Lin
Explosion 大爆炸 Luo Xiao Alternative Chinese title: Tufa Shijian (突发事件)
Qin Shi Huang Princess A'ruo
2007 Da Tang Fu Rong Yuan Yang Guifei
The Legend and the Hero Daji
War and Destiny Jin Nuannuan Paraqitje mysafire
2008 Rouge Snow 胭脂雪 Wen Yuhe Gjithashtu producente
An Angel Will Love You for Me 会有天使替我爱你 Fan Wenxing Paraqitje mysafire
2009 Human Love 人间情缘 Gan Lu Paraqitje mysafire
The Last Night of Madam Chin 金大班的最后一夜 Jin Zhaoli Gjithashtu producente
Alternative Chinese title: Madam Chin (金大班)
2014 The Empress of China Wu Zetian Gjithashtu producente
2015 Diors Man 屌丝男士4 Beauty Cameo
2022 Insider Lam Paraqitje speciale; dramë koreane
TBA The Legend of Ba Qing 巴清传 Ba Qing

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vetëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli
2000 Floating in Chaos
乱世浮萍
2002 Happiness for Thousand Years
幸福千万年
2003 Long Summer[53]
长夏
2004 Flowers Blossom, At Ease
花开自在
2007 Beyond Love
爱超越
Chasing Love
追爱
Rouge
胭脂
Rouge Snow
胭脂雪
2008 Dare to Fly
勇敢飞
2009 Love Ends, People Part Ways
爱终人散
I Thought
我以为
2011 Farewell
2013 One Night Surprise
一夜惊喜

Albumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Just Begun tracks
# Titulli Gjatësia
1. "飞鸟" (Flying Bird) 4:07
2. "刚刚开始" (Just Begun) 4:22
3. "海的女儿" (Daughter of the Sea) 4:22
4. "妈妈谈恋爱" (Mother in Love) 3:25
5. "海边" (Seaside) 4:20
6. "It's Raining Day"   5:06
7. "给我不同" (Give Me the Difference) 4:14
8. "夕阳" (Sunset) 3:59
9. "花之魅" (Charm of Flowers) 3:53
10. "坐在巷子口的那对男女" (That Couple Sitting in the Alley) 2:38
11. "遥远的爱恋" (Distant Love) 4:29
44:55

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Puna e nominuar Kategoria Rezultati Ref.
2002 Hundred Flowers Awards Fall in Love at First Sight Best Actress Kandidat/e
2004 Huabiao Awards Cell Phone Aktore e Re e Shquar Kandidat/e [54]
Hundred Flowers Awards Aktorja më e Mirë Fitues/e [55]
Golden Rooster Awards Aktorja më e Mirë Dytësore Kandidat/e
Chinese Film Media Awards Aktorja më e Mirë Dytësore Kandidat/e
2007 Golden Bauhinia Awards A Battle of Wits Aktorja më e Mirë Kandidat/e [56]
Golden Horse Awards The Matrimony Aktorja më e Mirë Dytësore Fitues/e [16]
2010 29th Hong Kong Film Awards Bodyguards and Assassins Aktorja më e Mirë Dytësore Kandidat/e [57]
30th Hundred Flowers Awards Aktorja më e Mirë Kandidat/e
2011 23rd Tokyo International Film Festival Buddha Mountain Best Actress Fitues/e [58]
Beijing College Student Film Festival Fitues/e [59]
2012 China Film Director's Guild Awards Kandidat/e
Huading Awards Double Xposure Fitues/e [60]
Chinese Film Media Awards Kandidat/e
2013 Beijing College Student Film Festival Kandidat/e
China Film International Festival London One Night Surprise Kandidat/e
No Most Influential Chinese Actress Overseas Fitues/e
2015 Huading Awards The White Haired Witch of Lunar Kingdom Aktorja më e Mirë Kandidat/e
Huading Awards The Empress of China Kandidat/e
Producentja më e Mirë Kandidat/e
2016 Berlin Chinese Film Festival Ever Since We Love Aktorja më e Mirë Fitues/e [61]
Gold Aries Award Macau International Film Festival Kandidat/e
Golden Screen Awards Skiptrace Aktorja më e Mirë Dytësore Fitues/e [41]
64th San Sebastián International Film Festival I Am Not Madame Bovary Silver Shell për Aktoren më të Mirë Fitues/e [62]
53rd Golden Horse Awards Aktorja më e Mirë Kryesore Kandidat/e [63]
2017 31st Golden Rooster Awards Aktorja më e Mirë Fitues/e
11th Asian Film Awards Fitues/e
2022 Asia Contents Awards No Popularity Award Fitues/e [64]
Asia Model Awards Asia Star Award Fitues/e [65]
2023 Golden Raspberry Awards The King's Daughter dhe The 355 Aktorja më e Keqe Dytësore Kandidat/e [66]
2023 Singapore International Film Festival The Cinema Icon Award Stampa:Honored [67]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Fan Bingbing Signs With CAA". Deadline (në anglisht). 18 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2020. Marrë më 17 prill 2020.
 2. ^ Muhammad, Fajr (5 mars 2012). "Style Icon: Fan Bingbing". stylishthought.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2012. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 3. ^ Peng, Sun (14 tetor 2010). "Behind the Scenes with Fan Bingbing". China Daily (në anglisht).
 4. ^ Lewis, Leo (15 shtator 2012). "Why 550 million women want what she's got". The Times (në anglisht).
 5. ^ "新任时尚偶像范冰冰横扫巴黎时装周 火红造型引围观". Phoenix New Media (në kinezisht). 9 mars 2011.
 6. ^ "Fan Bingbing: Missing Chinese actress fined for tax fraud". BBC (në anglisht). 3 tetor 2018.
 7. ^ "'I was in pain and agony': Fan Bingbing speaks out after secret detention". South China Morning Post (në anglisht). Marrë më 2018-11-20.
 8. ^ "Chinese actress Fan Bingbing released from secret detention, told to pay US$130 million for tax offences - Asean Plus | The Star Online". www.thestar.com.my (në anglisht). Marrë më 2018-11-20.
 9. ^ "上海师范大学谢晋影视艺术学院简介". Xin Jin Film and Television Art College of Shanghai Normal University (në kinezisht). Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2012. Marrë më 22 mars 2010.
 10. ^ "范冰冰报恩邀刘雪华演创业作 曝当年本该演紫薇". Sohu (në kinezisht). 19 gusht 2007.
 11. ^ "范冰冰:刘雪华把我推荐给琼瑶". eastday.com (në kinezisht). 22 prill 2013. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2004. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 12. ^ "范冰冰与陆毅联手打造《少年包青天》续集". Sina (në kinezisht). 15 shkurt 2001.
 13. ^ "宋佳范冰冰加盟 《尘埃落定》主演锁定". Sina (në kinezisht). 30 janar 2002.
 14. ^ "《小鱼儿与花无缺》热翻天 范冰冰版铁心兰大火". Sina (në kinezisht). 7 qershor 2005.
 15. ^ "Fan Bingbing Nabs Forbes Star of the Year". China.org.cn (në anglisht). 10 mars 2006.
 16. ^ a b "44th Golden Horse Film Awards Winners". Taipei Times (në anglisht). 9 dhjetor 2007.
 17. ^ "Fan received the Best actress Award at the 4th Eurasia International film festival". Sina (në anglisht). 9 tetor 2007.
 18. ^ "范冰冰任西部电影集团艺创中心演员剧团副团长". Sina (në kinezisht). 7 nëntor 2008.
 19. ^ "范冰冰正式单干 首部作品《胭脂雪》月中开机". Tencent (në kinezisht). 13 qershor 2007. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2018. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 20. ^ "《金大班》正式开机--三个女人一台戏". Sina (në kinezisht). 13 janar 2009.
 21. ^ "Fan Bingbing's bizarre skin-care methods, and other secrets from the star of 'Sacrifice'". CNN Travel (në anglisht). 22 dhjetor 2010.
 22. ^ "中国最美50人 范冰冰"真实之美"". China.com (në kinezisht). 9 prill 2010. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 23. ^ "Jackie Chan, Wu Jing, Nicholas Tse, Fan Bingbing and Andy Lau To Star In SHAOLIN!". Screen Anarchy (në anglisht). 22 tetor 2009.
 24. ^ "Characters at Founding of a Party". CCTV (në anglisht). 24 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2018. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 25. ^ "Un certain regard". The Global Times (në anglisht). 27 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2017. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 26. ^ "24th TIFF Juries". tiff-jp.net (në anglisht). Marrë më 24 gusht 2012.
 27. ^ "Fan Bing Bing attends the Louis Vuitton Ready-To-Wear Fall/Winter 2012 show". Top News (në anglisht). 11 prill 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2018. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 28. ^ "Fan Bingbing in Salvatore Ferragamo". tomandlorenzo.com (në anglisht). 13 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2012. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 29. ^ "The Fan Bingbing Sensation". Vanity Fair (në anglisht). 25 korrik 2012.
 30. ^ "Milla Jovovich and Fan Bingbing compete for Pierce Brosnan's attention at Paris fashion show". Daily Mail (në anglisht). 3 korrik 2012.
 31. ^ "L'oreal Paris Ambassadors at Cannes 2012 Red Carpet : Fan Bingbing". corallista.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2012. Marrë më 10 maj 2012.
 32. ^ "The 2012 Forbes China Celebrity List". Forbes (në anglisht). 21 maj 2012.
 33. ^ "Fan Bingbing Promotes "Double Xposure" in Beijing". Chinese Films (në anglisht). 18 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2019. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 34. ^ "China's Record-Breaking 'Lost in Thailand' Prepares to Sink 'Titanic'". The Hollywood Reporter (në anglisht). 26 dhjetor 2012.
 35. ^ "More than just a pretty face". China Daily (në anglisht). 7 gusht 2013.
 36. ^ "'One Night Surprise'". Global Times (në anglisht). 23 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2018. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 37. ^ "Chinese Actress Tapped for 'X-Men: Days of Future Past'". The Hollywood Reporter (në anglisht). 15 mars 2013.
 38. ^ "Actress Fan Bingbing on becoming the new 'empress of China'". South China Morning Post (në anglisht). 19 dhjetor 2015.
 39. ^ "The World's Highest-Paid Actresses 2015". Forbes (në anglisht). 20 gusht 2015.
 40. ^ "Cannes: Fan Bingbing Joins Jackie Chan Action Comedy 'Skiptrace'". The Hollywood Reporter (në anglisht). 5 qershor 2016.
 41. ^ a b "China's Oscar Selection 'Xuanzang' Wins Big at Inaugural Golden Screen Awards". The Hollywood Reporter (në anglisht). 4 nëntor 2016.
 42. ^ Mitchell, Robert (25 prill 2017). "Cannes: Will Smith, Paolo Sorrentino Join Festival Jury; Full Lineup Announced". Variety (në anglisht).
 43. ^ "范冰冰&黄轩加盟曹保平新片《她杀》". Mtime (në kinezisht). 14 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2018. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 44. ^ "ReFa Names Chinese Actress Fan Bingbing as Global Ambassador". ReFa USA (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2018. Marrë më 10 maj 2018.
 45. ^ "Introducing Fan Bingbing". De Beers Official Website (në anglisht). Marrë më 10 maj 2018.
 46. ^ "King Power flexes star power". The Nation (në anglisht). 3 shkurt 2018. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2018. Marrë më 10 maj 2018.
 47. ^ "Montblanc Names Fan Bing Bing as Global Ambassador". WWD (në anglisht). 26 prill 2018. Marrë më 10 maj 2018.
 48. ^ "Video of Li Chen's proposal to Fan Bingbing goes viral". The Straits Times (në anglisht). 20 shtator 2017. Marrë më 17 tetor 2017.
 49. ^ Lou, Michelle (27 qershor 2019). "Fan Bingbing announced split with fiance Li Chen". CNN (në anglisht). Marrë më 29 qershor 2019.
 50. ^ "Fan Bingbing: My brother is doing well on his own". Yahoo (në anglisht). 13 mars 2018.
 51. ^ 娱乐圈九大美女党员 董洁孙俪范冰冰皆在列(组图)
 52. ^ "人间灶王 (豆瓣)". movie.douban.com (në kinezisht). Marrë më 2018-11-04.
 53. ^ "范冰冰《长夏》小试嗓门". ent.sina.com.cn (në kinezisht). Marrë më 2018-11-04.
 54. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura huabiao
 55. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura hundred
 56. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura golden
 57. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura hong
 58. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura tokyo
 59. ^ "第18届北京大学生电影节落幕". enorth (në kinezisht). 30 prill 2011. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2019. Marrë më 18 maj 2017.
 60. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura huading
 61. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura berlin
 62. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura san
 63. ^ "Nominees & Winners". goldenhorse.org.tw (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2019. Marrë më 8 prill 2017.
 64. ^ Kim, Ji-hye (27 shtator 2022). "김민하X판빙빙, 아시아콘텐츠어워즈서 라이징스타상·인기상 수상" [Kim Min-ha and Fan Bing-bing win the Rising Star Award and Popularity Award at the Asia Content Awards] (në koreanisht). SBS Entertainment News. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2022. Marrë më 3 tetor 2022 – nëpërmjet Naver.
 65. ^ Yang, Yong-eun (14 tetor 2022). "제17회 2022 아시아모델페스티벌 인 의정부', 14일부터 사흘간 의정부에서 개최" [The 17th 2022 Asian Model Festival in Uijeongbu', held in Uijeongbu for three days from the 14th]. Straight News (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2022. Marrë më 15 tetor 2022.
 66. ^ Ntim, Zac (23 janar 2023). "Razzie Awards Nominations: 'Blonde' leads films with 8 nods; Tom Hanks Listed Twice for 'Elvis' & 'Pinocchio'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 11 dhjetor 2023.
 67. ^ Rosser, Michael (26 tetor 2023). "Singapore film festival unveils 2023 lineup, honorary award for Fan Bingbing". ScreenDaily (në anglisht). Marrë më 11 dhjetor 2023.