Wu Zetian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wu Zetian
武則天
Regjenti-Mbretëreshë i Dinastisë Tang
Mbretërimi16 October 690 – 21 February 705
kurorëzimi16 tetor 690
ParaardhësPerandori Ruizong
PasardhësPerandori Zhongzong
Gra
 • Perandori Taizong
 • Perandori Gaozong
ShtëpiaWu
ShtëpiaTang
I atiWu Shiyue
E ëmaZonja Yang
U lindLizhou, Dinastia Tang
Vdiq16 dhjetorë 705
Luoyang, Dinastia Tang
VarrimiQianling Mausoleum

Wu Zetian emri personal Wu Zhao, ishte Perandori i parë dhe i vetëm femër në historinë kineze, dhe sundimtare de fakto e dinastisë Tang nga viti 665 deri në 705, duke sunduar fillimisht përmes të tjerëve dhe më pas (nga 690) në të drejtën e saj. Nga viti 665 deri në vitin 690, ajo ishte së pari bashkëshortja e perandoreshës së dinastisë Tang (si gruaja e perandorit Gaozong ) dhe më pas, pas vdekjes së tij, perandoresha dowager (duke sunduar përmes bijve të saj Perandorët Zhongzong dhe Ruizong ). E paprecedentë në historinë kineze, ajo më pas themeloi dhe sundoi si perandore femër e dinastisë Wu Zhou të Kinës nga viti 690 deri në 705. Ajo ishte e vetmja femër sovrane në historinë e Kinës , e konsideruar gjerësisht si legjitime. Nën perandoriërimin e saj 40-vjeçar, Kina u bë më e madhe, duke u bërë një nga fuqitë e mëdha të botës, kultura dhe ekonomia e saj u rigjallëruan dhe korrupsioni në oborr u reduktua. Ajo u hoq nga pushteti me një grusht shteti dhe vdiq disa muaj më vonë.

Në fillimet e saj të hershme, Wu ishte konkubina e perandorit Taizong. Pas vdekjes së tij, ajo u martua me djalin e tij të nëntë dhe pasardhësin, perandoriin Gaozong, duke u bërë zyrtarisht huanghou (皇后), ose bashkëshortja e perandorit, e rangut më të lartë nga gratë, në vitin 655. Edhe para se të bëhej bashkëshortja e perandorit, Wu kishte një fuqi politike të konsiderueshme. Pas njoftimit si bashkëshortja e perandorit, ajo filloi të kontrollonte gjyqin, dhe pas goditjes së dhembshme të Gaozong-ut në vitin 660, ajo u bë administratorja e gjyqit, një pozitë e barabartë me atë të perandorit, deri në vitin 705. Si një grua e re që hyri në haremin e Perandorit Gaozong, ajo u përplas me perandoriëreshën Wang dhe Konkubinën Xiao për të fituar pëlqimin e perandorit dhe në fund i dëboi dhe i vrau ato. Pas martesës së saj me Gaozong-un në vitin 655, ngritja në pushtet e perandoreve Wu ishte shpejtë. Si një grua e fortë, karizmatike, hakmarrëse, ambicioze dhe e arsimuar mirë, që gëzonte dashurinë absolute të bashkëshortit të saj, Wu ishte gruaja më e fuqishme dhe e ndikshme në gjyq gjatë një periudhe kur Perandoria Tang ishte në kulm të lavdisë së saj.

Perandoresha Wu konsiderohet si një nga perandorët më të mëdhenj në historinë kineze për shkak të lidershipit të saj të fortë dhe qeverisjes efektive, gjë që e bëri Kinën një nga kombet më të fuqishme në botë. Rëndësia për historinë e periudhës së saj të udhëheqjes politike dhe ushtarake përfshin zgjerimin e madh të perandorisë kineze, duke e shtrirë atë shumë përtej kufijve të saj territorialë të mëparshëm, thellë në Azinë Qendrore dhe duke u përfshirë në një seri luftërash në Gadishullin Korean, së pari duke u aleatuar me Silla kundër Goguryeo, dhe më pas kundër Silla për pushtimin e ish territorit të Goguryeo . Brenda Kinës, përveç pasojave më të drejtpërdrejta të luftës së saj për të fituar dhe mbajtur pushtetin suprem, udhëheqja e Wu rezultoi në efekte të rëndësishme në lidhje me klasën shoqërore në shoqërinë kineze dhe në lidhje me mbështetjen e shtetit për taoizmin, budizmin, arsimin dhe letërsinë.

Sfondi dhe jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klani i familjes Wu ka origjinën në Qarkun Wenshui, Bingzhou (një emër i lashtë i qytetit Taiyuan, Shanxi). Vendi i lindjes së Wu Zetian nuk dokumentohet në literaturën historike të ruajtur dhe vazhdon të jetë i çëshur. Disa studiues argumentojnë se Wu u lind në Wenshui, disa në Lizhou (利州) (tani i njohur si Guangyuan në Sichuan), ndërsa të tjerë insistojnë se ajo u lind në kryeqytetin imperial Chang'an (sot e njohur si Xi'an). Wu Zetian u lind në vitin e shtatë të sundimit të Perandorit Gaozu i Tangut. Në të njëjtin vit, dielli u zbeq plotësisht në Kinë. Babai i saj, Wu Shiyue, punonte në biznesin e drurit dhe familja ishte relativisht e pasur. Nëna e saj ishte nga fuqishmja familje Yang. Gjatë viteve të fundit të Perandorit Yang i Sui, Li Yuan (李淵) (i cili më vonë u bë Perandori Gaozu i Tangut) qëndroi shumë herë në familjen Wu dhe u afrua me familjen Wu gjatë shërbyerjes në Hedong dhe Taiyuan. Pasi Li Yuan e rrëzoi Perandorin Yang, ai ishte i mëshirshëm me familjen Wu, duke ua dhuruar para, grurë, tokë dhe rroba. Pas themelimit të dinastisë Tang, Wu Shihou mbajti një varg postesh ministrore, duke përfshirë guvernatorin e Yangzhou, Lizhou dhe Jingzhou (荊州) (tani Jiangling County, Hubei). Wu ishte nga një familje e pasur dhe u inkurajua nga babai i saj të lexonte libra dhe të ndiqte arsimimin e saj. Ai siguroi që ajo të ishte e mirë-arsimuar, një karakteristikë joreale për gratë, më tepër e nxitur nga të atët e tyre. Wu lexoi dhe mësoi për shumë temat, si politika dhe çështjet e tjera qeveritare, shkrimi, letërsia dhe muzika. Në moshën 14 vjeçe, u bë një konkubine e Perandorit Taizong i Tangut. Ishte atje që ajo u bë një lloj sekretare. Ky mundësi i lejoi të vazhdonte të ndiqte arsimimin e saj. Ajo mori titullin e cairen, titulli për njërën nga konkubinat me gradën e pestë në sistemin e Tangut me nëntë ranga për zyrtarët perandorakë, nobilet dhe konkubinat. Kur ajo u thirr në pallat, nëna e saj, Zonja Yang, lotonte me hidhërim kur ia lamtumite, por ajo iu përgjigj, "Si e di ti që nuk është fati im të takoj Bijën e Qiellit?" Raportohet se Zonja Yang kuptoi ambiciet e saj dhe prandaj ndaloi të qajë. Konkubina Wu, megjithatë, nuk dukej se ishte e preferuara shumë nga Perandori Taizong, edhe pse dukej se kishte marrëdhënie seksuale me të në një moment. Sipas rrëfimit të saj të vet (i dhënë si një kundërshti ndaj Kancelarit Ji Xu gjatë sundimit të saj), njëherë ajo impresionoi Taizongun me vendosmërinë e saj: Taizong kishte 14 bij, përfshirë tre me gruan e tij të dashur, Zonjën Zhangsun (601–636), por asnjë me Konkubinën Wu. Kështu, sipas zakonit që konkubinat e perandorëve të vdekur që nuk kishin prodhuar fëmijë të kufizuar përgjithmonë në një institucion monastik pas vdekjes së perandorit, Wu u dërgua në Tempullin Ganye (感業寺) me pritshmërinë se do shërbejë si një njërës e budisteshave aty për jetën e saj të mbetur. Por Wu sfidoi pritshmëritë dhe e la kuvendin për një jetë alternative. Pas vdekjes së Taizongut, Li Zhi erdhi për ta vizituar atë dhe, duke e gjetur më të bukur, më të zgjuar dhe më intriguese se më parë, vendosi ta rikthejë atë si konkubine të tij.

Ngritja në pushtet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të vitit 650, Nusja Wu ishte një konkubinë e perandorit Gaozong dhe kishte titullin Zhaoyi (昭儀) (i pari në rendin e dytë të konkubinave). Ajo përparoi shpejt, duke fituar titullin huanghou (皇后) (bashkëshorte e perandorit, rangu më i lartë dhe pozita që një grua mbante në perandori) dhe gradualisht fitoi ndikim të pakrahasueshëm dhe autoritet të paparë mbi qeverisjen e perandorisë gjatë sundimit të Gaozong. Me kalimin e kohës, ajo kontrollonte shumicën e vendimeve kryesore dhe të rëndësishme të marrura gjatë sundimit të Gaozong dhe drejtonte mbledhjet perandorake. Pas vdekjes së Gaozong në 683, Nusja Wu u bë perandoriëreshë e shëndoshë dhe regjente, dhe pushteti ra plotësisht dhe ekskluzivisht në duart e saj. Ajo vazhdoi me zbardhjen e perandorit Zhongzong për treguar pavarësi dhe më pas mbanë pushtetin edhe më fort. Pastaj e bëri të birit të saj më të ri, Ruizong, perandori. Ajo ishte perandorireshë absolute jo vetëm në thelb, por edhe në pamje. Ajo vetë drejtonte mbledhjet perandorake, i ndaloi Ruizong që të merrte pjesë aktive në qeverisje dhe i ndaloi të gjitha takimet me të. Në vitin 690, e bëri Ruizong të dorëhiqej nga fronin dhe themeloi Dinastinë Zhou. Ajo sundoi si perandori deri në vitin 705. Ajo konsiderohej e pabindur në përpjekjet e saj për të grabitur pushtetin dhe historianët tradicionalë besonin se ajo kishte vrarë fëmijët e saj. Kjo më vonë u vërtetua se ishte e pavërtetë; këto thashetheme duket se dolën në sipërfaqe 400 vjet pas vdekjes së saj, më shumë se gjitha për shkak të besimit në Kinën e lashtë se një grua nuk ishte e përshtatshme për të mbajtur pushtetin e perandorit. Por shkaku i vdekjes së dy fëmijëve të saj të parë vazhdon të jetë në pyetje.

Intriga pallati: (650–655)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gaozong u bë perandori në moshën 21 vjeç. Ai nuk ishte zgjedhja e parë, pasi ishte i pa përvojë dhe shpesh i paaftë për shkak të një sëmundjeje që i shkaktonte episoda të mprehta të çrregullimeve. Gaozong u bë trashëgimtar i perandorisë vetëm për shkak të poshtërsisë së dy vëllezërve të tij të mëdhenj. Në ose pas përvjetorit të vdekjes së perandorit Taizong, Gaozong shkoi në Tempullin Ganye për të ofruar tymosje Budës. Kur ai dhe Nusja Wu panë njëri-tjetrin, ata u qanë. Kjo u pa nga gruaja e Gaozong, perandoriëresha Wang. Në atë kohë, Gaozong nuk i dhuroi favor Wang. Në vend të kësaj, ai i dhuroi favor konkubinës së tij, Nusja Xiao. Për më tepër, Wang nuk kishte fëmijë, ndërsa Xiao kishte një djalë (Li Sujie) dhe dy vajza (Princesha Yiyang dhe Xuancheng). Wang, duke parë se Gaozong ende ishte impresionuar nga bukuria e Wu-së, shpresonte që ardhja e një konkubine të re do të shpërndante perandoriin nga Xiao. Prandaj, ajo i tha Wu-së në fshehtësi që të ndahej nga qerpiku dhe më vonë e priti në pallat. (Disa historianë modernë nuk pranojnë këtë version tradicional. Disa mendojnë se Wu nuk u largua kurrë nga pallati perandoriëror dhe mund të kishte pasur një marrëdhënie me Gaozongun ndërsa Taizongu ishte ende gjallë.) [nënkuptohet citim]. Wu së shpejti e tejkaloi Xiao-n si e preferuara e Gaozongut. Në vitin 652, ajo lindi djalit e saj të parë, një djalë me emrin Li Hong. Në vitin 653, ajo lindi një djalë tjetër, Li Xián. Asnjë nga këta djem nuk ishte në garë për të qenë trashëgimtari i Gaozongut, sepse Gaozongu, në kërkesë të zyrtarëve të ndikuar nga Wang dhe djali i saj (kancelari Liu Shi), kishte caktuar djalin e tij të madh Li Zhong si trashëgimtarin e tij. Nëna e Li Zhongut, Nusja Liu, ishte e lindur nga një familje e ulët. Wang e bëri këtë për të marrë mirënjohjen e Liu-t. Në vitin 654, si tregim i dashurisë së tij për Wu, Gaozongu i dhuroi nderime pas vdekjes babait të saj, Wu Shiyue. Në të njëjtën vit, Wu lindi një vajzë. Por vajza e saj vdiq shpejt pas lindjes, me dëshmi që sugjeronin strangulim të qëllimshëm. Dëshmitë përfshijnë akuza të bëra nga vetë Wu, dhe ajo akuzoi Wang për vrasje. Wang u akuzua se ishte parë afër dhomës së fëmijës, me dëshmi të një dëshmitari të dyshimtë. Gaozongu u bind se Wang, motivuar nga xhelozia, me gjasa kishte vrarë fëmijën. Wang nuk kishte alibi dhe nuk mund të pastronte emrin e saj. Informacioni patologjik ligjor shkencor i besueshëm në lidhje me vdekjen e vajzës së Wu-së nuk ekziston, dhe studiuesit mungojnë dëshmi konkrete në lidhje me vdekjen e saj. Por studiuesit kanë shumë teori dhe spekulime. Për shkak se folklori tradicional ka tendencë të paraqesë Wu-n si një grua e etur për pushtet, e pakënaqur në lidhje me kë kërcënonte ose çfarë bënte, teoria më popullore është se Wu vrau vetë fëmijën e saj për të përfshirë Wang-un. Shkollat e tjera të mendimit argumentojnë se në të vërtetë Wang-i vrau fëmijën nga xhelozia dhe urrejtja ndaj Wu-së. Argumenti i tretë është se fëmija vdiq nga mungesa e ajrit ose nga vdekja në shtrat. Sistemet e ventilimit në atë kohë nuk ekzistonin ose ishin të dobëta, dhe mungesa e ventilimit në kombinim me përdorimin e karbonit si metoda e nxehtjes mund të kishte çuar në avullim të monoksidit të karbonit. Në çdo rast, Wu e fajësoi Wang-un për vdekjen e vajzës, dhe si rezultat, provoi ta largonte Wang-un nga pozita e saj. Për shkak të vdekjes së fëmijës, Gaozongu i zemëruar gjithashtu dëshiroi të shkarkonte Wang-un dhe t'i zëvendësonte atë me Wu-n. Por së pari, ai duhej të siguronte mbështetjen e kancelarëve të qeverisë. Kështu, Gaozongu u takua me të qoshin e tij, Zhangsun Wuji, kancelarin kryesor. Gjatë takimit, Gaozongu përmendte

Përfshirja në politikë: (655–660)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 655, Wu u bë bashkëshortja e re perandoriërore e Tang Gaozongut (皇后, huánghòu). perandoriëresha Wu ishte një forcë e fuqishme në botën e politikës dhe kishte ndikim të madh mbi perandoriin. Pas ngritjes së perandoriëreshës Wu, një nga gjërat e para që ajo bëri ishte të paraqiste një kërkesë që në dukje lavdëronte besnikërinë e Hanit dhe Laimit në kundërshtimin e titullit të paparë Chenfei. Qëllimi i vërtetë ishte të tregonte se ajo kishte kujtesë për faktin se ata kishin ofenduar atë, dhe kjo bëri që Han dhe Lai të ndjehen të frikësuar se ajo ishte e vetëdijshme për kundërshtimin e tyre ndaj saj. Hani ofroi dorëheqjen së shpejti pas kësaj, një ofertë që perandorii Gaozong nuk e pranoi.

Në vitin 656, në këshillën e Xu Jingzongut, perandorii Gaozong shkarkoi Li Zhongun, birin e Nusja Liut, nga posti i trashëgimtarit të tij. Ai ndryshoi statusin e Li Zhongut në Princin e Liangut dhe caktoi djalin e perandoriëreshës Wu, Li Hong, si Princin e Dait dhe trashëgimtarin (pra, Trashëgimtarin e pritshëm). Së shpejti pas kësaj, perandoriëresha Wu u bë dominante në gjykatë, duke vendosur zyrtarë që favorizonin ngritjen e saj në postet kancelarie.

Në vitin 657, perandoriëresha Wu bindi perandoriin Gaozong të ndajë perandorinë në dy kryeqytete dhe të bëjë Luoyangun kryeqytet pranë Chang'anit. Në vitin 657, perandoriëresha Wu dhe aleatët e saj filluan ndëshkimet kundër zyrtarëve që kishin kundërshtuar ngritjen e saj. Ajo fillimisht i bëri Xu dhe Li Yifut, që në atë kohë ishin kancelarë, të akuzonin rremisht Han Yuanin dhe Lai Jit si bashkëpunëtorë të Chu Suiliangut në plane për tradhti. Të tre ata, bashkë me Liu Shin, u degraduan si prefektorë të prefekturave të largëta, me kushte që ata të mos kishin leje kthimi në Chang'an.

Në vitin 659, ajo e akuzoi Xu-n Zhangsun Wuji për planifikim tradhtie me zyrtarët e ulët Wei Jifang dhe Li Chao. Zhangsun u dëbua dhe, më vonë në atë vit, u detyrua të kryejë vetëvrasje në mërgim. Xu-s iu përfshi edhe Chu, Liu, Han dhe Yu Zhining në komplot. Chu, i cili kishte vdekur në 658, u iku titujve posthumously, dhe djemtë e tij Chu Yanfu dhe Chu Yanchong u ekzekutuan. U dha urdhër gjithashtu për ekzekutimin e Liu dhe Han, megjithëse Han vdiq para se urdhri i ekzekutimit të arrinte në vendndodhjen e tij. Thuhet se pas kësaj kohe, asnjë zyrtar nuk guxonte të kritikonte perandoriin ose perandoriëreshën. Që të plotësojë promovimin shoqëror të familjes së saj, ajo bëri që fisin Wu të shkruhej midis atyre me rëndësi të parë në regjistrat e "Familjeve të Mëdha" (姓氏錄, xìngshìlù) duke ndryshuar "Librin e Fisit" në "Librat e Emrave"; kundër traditave perandoriërore.

Në fund të vitit 659, ajo propozoi te perandorii Gaozong që Ekzamin e Pallatit të hapet për të identifikuar njerëz të talentuar nga klasat e ulëta si zyrtarë qeveritarë. Kjo uli pushtetin e aristokracisë.

Në vitin 660, edhe Li Zhongu, biri i parë i Gaozongut (nga Nusja Liu), u ndërmor. Li Zhong kishte frikë se do të ishte i ardhshëm dhe kishte kërkuar këshillën e pasqyrave të fatit. Wu e dëboi atë në mërgim dhe e vendosi në arrest në shtëpi.

Sundimi me perandorin Gaozong: (660–683)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas heqjes së atyre që iu kundërvunë ngritjes së saj, ajo fitoi më shumë fuqi për të ndikuar në politikë, dhe perandorii Gaozong përdori plotësisht këshillat e saj në lidhje me kërkesat e zyrtarëve dhe bisedat mbi çështjet shtetërore. Në vitin 660, perandorii Gaozong dhe perandoriëresha Wu vizituan prefekturën Bian (tashmë Taiyuan i sotëm), dhe perandoriëresha Wu pati mundësinë të ftonte fqinjët dhe të afërmit e saj të vjetër në një festë. Më vonë në atë vit, perandorii Gaozong filloi të sëmurej nga një sëmundje që shoqërohej me dhimbje të rënda koke dhe humbje të shikimit, që përgjithësisht mendohet se ishte lidhur me hipertensionin. Ai filloi ta lejonte perandoriëreshën Wu të merrte vendime për kërkesat e përditshme dhe propozimet e bëra nga zyrtarët. Thuhet se perandoriëresha Wu kishte reagime të shpejta dhe kuptonte si letrat ashtu edhe historinë, dhe për këtë arsye, ajo merrte vendime të sakta, ndërsa perandorii Gaozong, me aftësinë e saj, nuk i kushtonte shumë vëmendje çështjeve qeverisëse, dhe me kalimin e kohës dhe çdo ditë më shumë e më shumë mbështetej në këshillat e saj dhe i delegonte detyrat e tij. Pas kësaj, autoriteti i saj rivalizonte atë të perandorit Gaozong. Nga ky pikë, perandoriëresha Wu u bë fuqia e pacontestuar prapa fronit deri në fund të sundimit të tij. Gradualisht, Gaozong u bë i vetëdijshëm për fuqinë e rritur të Wus; megjithatë, ai nuk mundi ta ndalte Wu-n efektivisht.

Në vitin 661, perandoriëresha Wu kërkoi të ndalohej që gratë në të gjithë perandorinë të ishin haiku (duke u referuar për artistet që performojnë burleske), dhe perandorii Gaozong e pranoi dhe lëshoi një urdhër. Në prill, perandorii Gaozong dëshironte të pushtonte vetë Goguryeo, por u dorëzua pas ndihmës së perandoriëreshës Wu dhe ministrave të tij. Në vitin 662, në sugjerimin e perandoriëreshës Wu për bashkëshortin e saj, titujt e bashkëshortave perandoriërore u ndryshuan përkohësisht që të mungonin cilësitë femërore dhe sipërfaqësore. Motivi i saj ishte ndoshta eliminimi i mundshëm i rivalëve femra për fuqinë e saj. Në të njëjtin vit, perandoriëresha Wu zgjodhi gjeneralë ushtarakë për të sulmuar Goguryeo-n. Gjatë këtyre viteve, aleati i saj Li Yifu ishte bërë shumë i fuqishëm, falë favoritizmit të perandorit Gaozong dhe perandoriëreshës Wu, dhe ai u bë shumë korrupt.

Në vitin 663, pasi raportoheshin për korrupsionin e Li Yifut te perandorii Gaozong, perandorii Gaozong urdhëroi Liu Xiangdaon dhe Li Ji të hetonin, duke gjetur Li Yifun fajtor. Li Yifu u shkarkua nga posti dhe u dëbua, dhe kurrë nuk do të kthehej në Chang'an. Thuhet se perandoriëresha Wu nuk pranoi korrupsionin dhe për këtë arsye nuk e mbrojti Li Yifun, dhe roli i saj i vetëm në vendimin e perandorit Gaozong ishte të mos kërkonte ekzekutimin e Li Yifut. Gjatë viteve, perandoriëresha Wu kishte parë disa herë në ëndrra perandoriëreshën Wang dhe Nusen Xiao, siç ishin pas vdekjes, dhe ajo kishte ardhur në përkrahje të besimit se shpirtrat e tyre ishin pas saj. Për këtë arsye, perandorii Gaozong nisi rindërtimin e një pallati dytësor, Pallati Daming (大明宮), në Pallatin Penglai (蓬萊宮), dhe kur salla kryesore e Pallatit Penglai, Salla Hanyuan (含元殿), u përfundua në 663, perandorii Gaozong dhe perandoriëresha Wu u zhvendosën në pallatin e rindërtuar (i cili më vonë u rinominua në Pallatin Hanyuan). (Megjithatë, perandoriëresha Wang dhe Nusja Xiao vazhduan të shfaqen në ëndrrat e saj edhe pas kësaj, dhe për këtë arsye, vonë në sundimin e perandorit Gaozong, ai dhe perandoriëresha Wu ishin shpesh në kryeqytetin lindor Luoyang, dhe jo në Chang'an.) Gjatë viteve, sëmundja e perandorit Gaozong përkeqësohej, dhe ndikimi i perandoriëreshës Wu vazhdonte të rritej dhe u vendos plotësisht në skenën politike. Në vitin 664, thuhet se perandoriëresha Wu pë

Në vitin 664, thuhet se Perandori Gaozong ishte i zemëruar nga ndërhyrja e shumtë e Perandorëshës Wu në qeverisjen e perandorisë dhe se po e bënte të pakënaqur me sjelljen e saj kontrolluese. Për më tepër, ajo kishte përfshirë magjistarit e taoizmit Guo Xingzhen në përdorimin e magjisë, një veprim i ndaluar nga rregullat dhe që çoi në rënien e perandores Wang, ndërsa eunuku Wang Fusheng (王伏勝) raportoi këtë te perandori Gaozong, gjë që e zemëroi atë edhe më shumë. Ai kërkoi këshillën e kancelarit Shangguan Yi, i cili sugjeroi që të shkarkonte perandoren Wu. Ai kishte kërkuar nga Shangguan të hartonte një urdhër. Por në kohën që Shangguan po e bënte këtë, perandoreja Wu mori lajme për çfarë po ndodhte. Ajo shkoi te perandori për të mbrojtur veten, pikërisht kur ai mbante urdhërin që Shangguan kishte hartuar. perandori Gaozong nuk mund të duronte ta shkarkonte atë dhe fajësoi ngjarjen në Shangguan. Pasi Shangguan dhe Wang kishin shërbyer në stafin e Li Zhongut, perandoreja Wu e fajësoi Xu falsisht Shangguanin, Wangun dhe Li Zhongun për planifikimin e tradhëtisë. Shangguan, Wangu dhe bija e Shangguan Tingzhit (上官庭芝) u ekzekutuan, ndërsa Li Zhongu u detyrua të vetëvritej. (Vajza e Shangguan Wan'er, Shangguan Wan'er, që ishte fëmijë në atë kohë, dhe nëna e saj, Zonja Zheng, u bënë skllave në brendësi të pallatit. Pas rritjes së Shangguan Wan'er, ajo më në fund u bë një sekretare e besuar për perandore Wu.) Pas kësaj pike, Gaozong pranoi pjesëmarrjen e Wu-së në një masë më të madhe.

Nga janari 665 deri në fund të sundimit të tij, perandoresha Wu ulëhej pas një ekran me perla prapa perandorit Gaozong në takimet imperiale dhe i quante urdhrat e saj "urdhrat e perandorit". Ajo madje veste mantelin e verdhë të perandorisë si një perandor, një gjë e jashtëzakonshme dhe e pa parë për një perandoresha, dhe Wu-së i takonte efektivisht vendimmarrja e rëndësishme dhe kyçe. Pas ekzekutimit të Shangguan Yi-t, Gaozong u mbështet gjithnjë e më shumë në këshillat e Wu-së dhe vendoste në bazë të fjalëve të saj. Çdo herë që kancelarët dhe zyrtarët diskutonin çështjet politike me të, pyetja e parë që ai bënte ishte: "A keni diskutuar ndonjëherë me perandoren Wu? Çfarë mendimi ka ajo?" Nëse ajo kishte mendime të qarta, ai merrte vendime në bazë të tyre, dhe çdo herë që ndihej i keq, ai i thoshte kancelarëve dhe zyrtarëve: "Nuk ndihem mirë. Shkoni tek perandorja për punë." Si rezultat, pushteti imperial fillimisht ra në duart e saj. Sipas historianit të dinastisë Song, Sīmǎ Guāng, në Zizhi Tongjian: "perandori Gaozong u ul para ministrave të tij ashtu si zakonisht ndërsa ata i këshillonin, ndërsa Wu u vendos pas një ekrani, duke dëgjuar. Nuk ka rëndësi sa e rëndësishme ose e pakëndshme është çështja. Gjithë pushteti i madh i perandorisë kaloi te perandoreja. Ngritja ose zbritja në gradë, jeta ose vdekja u vendosen me fjalën e saj. perandori u ul me duart e kryqëzuara." Që nga ai moment, ata u quajtën "Dy Shenjtë" (二聖, Er Sheng) si brenda pallatit ashtu edhe në perandori. Historiani i dinastisë më vonë, Liu Xu, në Librin e Vjetër Tang, komentoi: Në 665, perandori Gaozong dhe perandoreja Wu shkuan në Luoyang dhe filluan përgatitjet serioze për të bërë sakrifica te qielli dhe toka në Malin Tai - një ceremoni tradicionale për perandorët që rrallë realizohej në histori për shkak të shpenzimeve të mëdha të lidhura me to. Për kërkesën e perandores Wu - duke arsyetuar se sakrifica për tokën përfshinte gjithashtu sakrifica për perandoresha të mëparshme (gjyshja e Perandorit Gaozong, perandoreja Zhangsun dhe gjyshja e tij, Ducja Dou, të nderuar pas vdekjes si një perandore), ajo besonte se do të ishte më e përshtatshme që femrat të ofronin sakrificat në vend të zyrtarëve mashkull, siç ishte tradita në të kaluarën.

Në dimrin e vitit 665, Perandori Gaozong dhe perandoreja Wu shkuan drejt Malit Tai. Në festën e vitit të ri hënor (10 shkurt 666), ata iniciuan sakrificat për qiellin, të cilat nuk u plotësuan deri në ditën tjetër. Më 12 shkurt u bënë sakrifica për tokën. Ata i bënë promovime të përgjithshme zyrtarëve të perandorisë, dhe u thoshte se nga ky moment, promovimet e zyrtarëve imperialë, të cilat ishin të rrepta dhe të ngadalta gjatë sundimit të Perandorëve Gaozu dhe Taizong, filluan të bëhen më të lehta dhe shpesh të tepruara. Ai dhe perandoreja Wu gjithashtu shpallën amnistinë e përgjithshme, përveç të burgosurve për një kohë të gjatë. Ndërkohë, si rezultat i autoritetit të fuqishëm të perandores Wu, e ëma e saj, Zonja Yang, u bë Zonja e Rong-ut, dhe motra e saj më e madhe, e cila ishte e enviuduar, u bë Zonja e Han-it. Pasuri e Zonjës Rong dhe Zonjës Han e kishte tejkaluar atë të të gjithë familjeve aristokrate të Chang'an-it, dhe ata u vendosën në pallatin imperial. Motrat e saj vëllezër të babait Wu Yuanqing dhe Wu Yuanshuang dhe kushërinj Wu Weiliang dhe Wu Huaiyun, pavarësisht marrëdhënieve të dobëta që kishin me Zonjën Yang, u promovuan dhe u bënë shumë të pasur. Por gjatë një festë që Zonja Yang e mbajti për ta, Wu Weiliang e ofendoi Zonjën Yang duke thënë se nuk e gjenin të nderuar të promovoheshin për shkak të perandores Wu. Prandaj, perandoreja Wu urdhëroi që të degradohen në prefekturat e largëta - në dukje për të treguar modesti, por në realitet për të hakmarrë ofendimin ndaj nënës së saj. Wu Yuanqing dhe Wu Yuanshuang vdiqën në ekzil efektiv. Ndërkohë, në vitin 666 ose përpara, vdiq edhe Zonja e Han-it. Historianët i atribuojnë vdekjen e Zonjës së Han-it helmimit në kërkesë të perandores Wu, pasi ajo dhe perandori u përfshinë në përleshje dashurie. Pas vdekjes së Zonjës së Han-it, perandori Gaozong bëri bijën e saj Zonjën e Wei-it dhe kishte në plan ta mbajë atë në pallat - ndoshta si një konkubinë. Ai nuk e bëri menjëherë këtë, sepse kishte frikë se perandoreja Wu do të ishte e pakënaqur. Thuhet se perandoreja Wu e dëgjoi këtë dhe megjithatë ishte e pakënaqur. Ajo urdhëroi që mbesa e saj të helmosej, duke vendosur helm në ofertat e ushqimit që Wu Weiliang dhe Wu Huaiyun kishin bërë dhe pastaj i akuzoi ata për vdekjen e Zonjës së Wei-it. Sipas urdhrit të perandores Wu, Wu Weiliang dhe Wu Huaiyun u ekzekutuan. Gjatë viteve, perandoreja Wu kishte ndërmend të sulmonte fëmijët e perandorit Gaozong me konkubinat e tij. Një nga këta fëmijë ishte Sujie, djali i Konkubinës Xiao, të cilën Wu e kishte vrarë në vitin 655. Në fillimin e periudhës Qianfeng të Gaozongut (666-668), në ndikim të Wu-së, Gaozong dha një urdhër që lexohej, "Sepse Sujie është kronikisht i sëmurë, nuk i kërkohet të marrë pjesë në takimet imperiale në kryeqytet". Në realitet, Li Sujie nuk ishte i sëmurë, dhe ky urdhër e ndalonte atë efektivisht nga kryeqytetet Chang'an dhe Luoyang. I trishtuar që nuk i lejohej të shihte babain e tij, Li Sujie shkroi një ese me titull "Komente mbi Besnikërinë dhe Përulësinë" (忠孝論), e cila kishte humbur tashmë gjatë periudhës së Pesë Dinastive. Kasieri i tij, Zhang Jianzhi, e dorëzoi fshehurazi eseja te Gaozongu. Wu e lexoi atë, ajo e zemëroi, dhe e fajësoi Li Sujie-n

Në vitin 681, Princeshja Taiping u martua me Xue Shao (薛紹), birin e vajzës së perandorit Gaozong, Princeshës Chengyang, në një ceremoni të madhe. perandoreja Wu, në fillim e papërshtatur me linjat e grave të vëllezërve të Xue Shao, dëshironte të urdhëronte vëllezërit e tij të divorcojnë nga gratë e tyre - duke ndalur vetëm pasi iu tregua se Zonja Xiao, gruaja e vëllait më të madh të Xue Shao, Xue Yi (薛顗), ishte mbesë e ndëshkuar e kancelarit të ndjerë Xiao Yu. Zyrtari Feng Yuanchang ishte emëruar nga Gaozong, dhe ai i besonte shumë. Në vitin 682, Fengu gjithashtu u tregua i hutuar nga pushteti dhe përfshirja e perandores Wu në administrimin e perandorisë dhe i tha perandorit: "Autoriteti i perandoriëreshës është shumë i fortë, a duhet të zvogëlohet?" Gaozong e kundërshtoi atë, dhe ai i kishte frikë, dhe nuk kishte asgjë që ai mund të bënte. Pas mësimit të këshillave të pavlefshme të Fengut për perandorin, Wu u zemërua shumë me të, dhe e akuzoi atë për korrupsion dhe e degradoi. Në vitin 682, Wu paraqiti një marrëdhënie kaq miqësore, saqë mori prapa Shangjin dhe Sujie dhe dorëzoi një kërkesë për falje të krimeve të tyre. (Li Shangjin ishte paraprakisht akuzuar për të njëjtat shkelje si Li Sujie dhe ishte vendosur në arrest shtëpie në të njëjtën mënyrë.) Gaozong bëri Li Sujie-n prefekt të prefekturës Yue (岳州, rreth më moderne Yueyang, Hunan), por ajo ende i ndalte atij dhe Li Shangjin që të vizitonin kryeqytetin dhe kurrë nuk u lejonte të merrnin pjesë në çështjet politike. Në fund të vitit 683, Gaozong vdiq në Luoyang. Në momentin e vdekjes së tij, askush nuk iu lejua të vizitonte atë, dhe perandoreja Wu ndaloi çdo person të shihte atë, nga fëmijët deri te zyrtarët, çka solli fjalët e shpifura se ajo e kishte vrarë atë. Para vdekjes së tij, në kërkesën e Wusë, ai urdhëroi që Li Zhe të vijë në Luoyang, dhe sipas sugjerimit të saj, i dorëzoi pushtetin imperial Li Zhe-së. Nën mbrojtjen e saj, Li Zhe mori fronin (si perandori Zhongzong), por Wu mbajti autoritetin e vërtetë si perandorëshë e mbesë dhe kryeministre.

Me kërkesë të perandoreshës Wu, pas mërgimit të Li Xián, vëllai i tij më i vogël Li Xiǎn [emër me tinguj të ngjashëm, por karaktere të ndryshme kineze] (tani i riemërtuar Li Zhe) u emërua princ i kurorës. [1]

Perandoresha grabitqare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjent Fuqiplotë për Perandorin Zhongzong[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vdekjes së bashkëshortit të saj, perandorii Gaozong, Wu u bë perandoriëreshë dowager (húangtàihòu) dhe pastaj regjente dhe ajo automatikisht fitoi pushtetin e plotë mbi perandorinë, përmes vullnetit të Gaozongut, me këshillën e tij që në thelb do të thoshte "dëgjo mamin". Si rezultat, perandoriëresha Wu pretendonte autoritetin më të lartë në perandori për veten. Wu kishte veçanërisht përdorur helmim për të vrarë kryeprincin Li Hong dhe kishte dëbuar të mjaftueshëm princat e tjerë që i treti i saj, Li Zhe, u bë trashëgimtar i pritshëm. Për më tepër, vullneti i Gaozongut përfshinte dispozita që Li Zhe duhej të ngritej menjëherë në fronin imperial, perandoriëresha Wu duhej të vazhdonte të ndikonte në çdo çështje qeveritare dhe kufitare, dhe siç kishte bërë ai, perandorii i ri duhej të kërkonte mendimin e perandoriëreshës Wu në çdo çështje të rëndësishme, ajo duhet të kishte aprovimin e saj. Prandaj, ajo nuk lejonte në asnjë mënyrë perandoriin e ri të vendoste, dhe ajo ishte e vetmja vendim-marrëse. Në muajin e dytë të vitit 684, Li Zhe u ngrit në fronin imperial, njohur me emrin e tempullit të tij Zhongzong, për një kohë shumë të shkurtër prej gjashtë javësh.

Emri i ri i perandorit ishte i martuar me një grua nga familja Wei. Pasqyra e paarsyeshme dhe e papërgjegjshme e Zhongzong-ut, si babai i tij, e bëri perandoriëreshën e re të dëshironte të arrinte pozicionin e madh që perandoriëresha Wu kishte gëzuar. perandoriëresha Wei kishte vërejtur se perandoriëresha Wu kishte kontroll të forët mbi pushtetin dhe favorizimet nga perandorii Gaozong gjatë viteve dhe Wei dëshironte të ishte një bashkëperandoriëreshë e padominueshme dhe e fuqishme si Wu. Që nga fillimi, perandorii Zhongzong tregoi shenja të mosbindjes ndaj perandoriëreshës Dowager Wu. perandorii Zhongzong ishte nën ndikimin e gruas së tij, perandoriëreshës Wei. Nën ndikimin e saj, perandorii emëroi vëllanë e gruas së tij si kryeministër. Ai gjithashtu provoi të bënte të atin e gruas së tij Shizhong (侍中), kreu i zyrës së provimeve të qeverisë, 門下省 (Menxia Sheng), dhe një post i konsideruar si kancelar, dhe i dha një detyrë në një zyre mesatare të biri i mamasë së tij - pavarësisht kundërshtimeve të ashpra nga kancelari Pei Yan, në një moment duke i thënë Peit: "Nëse unë nuk jap atij një punë, ai do të kërcënojë që do të kthejë armiqtë e atij dhe do të ngrihet kundër nesh!" Pei raportoi këtë te perandoriëresha Dowager Wu, dhe ajo, pas planifikimit me Pein, Liu Yizhin dhe gjeneralët Cheng Wuting (程務挺) dhe Zhang Qianxu (張虔勖), shkoi në rrëzimin e perandorit Zhongzong dhe zëvendësimin e tij me të birit më të vogël, Li Dan, Princin e Yu (si perandorii Ruizong). perandoriëresha Dowager Wu kishte arrestuar të atin e Zhongzongut, Wei Xuanzhen (韋玄貞), me akuza për tradhti. Wei Xuanzhen u dërgua në izolim. perandorii Zhongzong u zvogëlua në titullin e Princit të Luling dhe u dëbua. perandoriëresha Dowager Wu gjithashtu dërgoi gjeneralin Ciu Shenji (丘神勣) në vendin e Li Xiánit në izolim dhe e detyroi Li Xiánin të vetëvritet. Si rezultat, perandoriëresha Dowager Wu përdori pushtetin absolut më fort, qendrorisht dhe me më shumë dhunë se kurrë më parë.

Regjent Fuqiplotë për Perandorin Ruizong[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

perandoriëroni si perandoriëreshë perandoreshë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 690, Wu urdhëroi që perandori Ruizong t'ia jepte fronin dhe themeloi dinastinë Zhou, me veten e saj si sundimtare perandorake ( Huangdi ).

Pjesa e hershme e perandoriërimit të saj u karakterizua nga terrori i policisë sekrete, i cili u moderua me kalimin e viteve. Nga ana tjetër, ajo u njoh si një sundimtare e aftë dhe e vëmendshme edhe nga historianët tradicionalë që e përbuznin dhe aftësia e saj për të zgjedhur burra të aftë për të shërbyer si zyrtarë u admirua për pjesën tjetër të dinastisë Tang, si dhe në dinastitë pasuese.

perandoriërimi i hershëm (690–696)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Menjëherë pasi Wu mori fronin në dinastinë e saj të sapokrijuar, ajo ngriti statusin e Budizmit mbi atë të Taoizmit, duke sanksionuar zyrtarisht Budizmin duke ndërtuar tempuj të quajtur Tempulli i Dayunit (大雲寺) në çdo prefekturë që i përket rajoneve të kryeqytetit të dy kryeqyteteve Luoyang dhe Chang'an, dhe krijoi nëntë murgj të lartë si dukë.

Wu u përball me çështjen e trashëgimisë. Në kohën kur mori fronin, ajo krijoi Li Danin, ish-perandorin Ruizong, princin e kurorës dhe i dha emrin Wu. [2] Por zyrtari Zhang Jiafu e bindi të zakonshëm Wang Qingzhi (王慶之) për të nisur një peticion për ta bërë nipin e saj Wu Chengsi princin e kurorës, duke argumentuar se një perandor i quajtur Wu duhet t'ia kalojë fronin një anëtari të klanit Wu. Wu Zetian u tundua ta bënte këtë, dhe kur kancelarët Cen Changqian dhe Ge Fuyuan kundërshtuan ashpër, ata, së bashku me kancelarin tjetër Ouyang Tong, u ekzekutuan. Megjithatë, ajo refuzoi kërkesën e Wang për ta bërë Wu Chengsi princin e kurorës, por për një kohë e lejoi Wang të hynte lirshëm në pallat për ta parë atë. Megjithatë, në një rast, kur Wang e zemëroi atë duke ardhur shumë në pallat, ajo i kërkoi zyrtarit Li Zhaode që ta godiste Wang-un si ndëshkim - por Li Zhaode shfrytëzoi mundësinë për të goditur Wang për vdekje dhe grupi i tij i kërkuesve u shpërnda. Më pas Li Zhaode e bindi Wu Zetian të mbante Li Danin si princin e kurorës - duke theksuar se një djalë ishte më i afërt në marrëdhënie sesa një nip, dhe gjithashtu se nëse Wu Chengsi bëhej perandor, Gaozong nuk do të adhurohej më kurrë. Wu Zetian ra dakord dhe për ca kohë nuk e rishikoi çështjen. [2] Më tej, me paralajmërimin e Li Zhaode se Wu Chengsi po bëhej shumë i fuqishëm, Wu Zetian i hoqi Wu Chengsit autoritetin e tij kancelar dhe i dha atij kryesisht tituj nderi pa autoritet. [3]

Ndërkohë, fuqia e zyrtarëve të policisë sekrete vazhdoi të rritej, derisa u duk se u frenuan duke filluar nga viti 692, kur Lai Junchen u pengua në përpjekjen e tij për të pasur kancelarët Ren Zhigu, Di Renjie, Pei Xingben dhe zyrtarë të tjerë Cui Xuanli.崔宣禮), Lu Xian (盧獻), Wei Yuanzhong dhe Li Sizhen (李嗣眞) u ekzekutua, pasi Di, i arrestuar, kishte fshehur një peticion të fshehtë brenda një ndërrimi rrobash dhe ia kishte dorëzuar djali i tij Di Guangyuan (狄光遠). Të shtatë u internuan, por pas këtij incidenti, veçanërisht me nxitjen e Li Zhaode, Zhu Jingze dhe Zhou Ju (周矩), valët e masakrave të motivuara politikisht u ulën, ndonëse nuk përfunduan plotësisht. [3] Wu Zetian përdori sistemin perandorak të provimit për të gjetur njerëz të varfër të talentuar ose njerëz pa prejardhje për të stabilizuar regjimin e saj. [4]

Gjithashtu në vitin 692, Wu Zetian ngarkoi gjeneralin Wang Xiaojie të sulmonte Perandorinë Tibetiane dhe Wang rimori katër garnizonet e Rajoneve Perëndimore që kishin rënë në Perandorinë Tibetiane në 670 - Kucha, Yutian, Kashgar dhe Suyab. [3]

Në vitin 693, pas zonjës së besuar të Wu-së , Wei Tuan'er (韋團兒), i cili e urrente Li Danin sepse ai refuzoi përparimet e saj, akuzoi në mënyrë të rreme gruan e Li Danit , Princeshën e Kurorës Liu dhe Consort Dou për përdorimin e magjisë, Wu vrau Princeshën e Kurorës Liu dhe Consort Dou. Li Dan, i frikësuar se ai do të ishte i radhës, nuk guxoi të fliste për ta. Kur Wei më tej planifikoi të akuzonte në mënyrë të rreme Li Danin, dikush e informoi atë dhe ajo u ekzekutua. Megjithatë, Wu i kishte zbritur djemtë e Li Danit në titujt e tyre princëror, dhe kur zyrtarët Pei Feigong (裴匪躬) dhe Fan Yunxian (范雲仙) u akuzuan për takime të fshehta me Li Danin, ajo ekzekutoi Pei dhe Fan dhe më tej i ndaloi zyrtarët të takoheshin me Li Dan. Më pas pati akuza se Li Dan po komplotonte për tradhti dhe nën drejtimin e Wu, Lai filloi një hetim. Ai arrestoi shërbëtorët e Li Danit dhe i torturoi - dhe tortura ishte e tillë që shumë prej tyre ishin gati të implikonin në mënyrë të rreme veten dhe Li Danin. Por një nga shërbëtorët e Li Danit, An Jincang, shpalli pafajësinë e Li Danit dhe hapi barkun e tij për t'u betuar për këtë fakt. Kur Wu dëgjoi atë që bëri An, ajo kërkoi mjekë që të kujdeseshin për Anin dhe mezi i shpëtonin jetën, dhe më pas urdhëroi Lai të përfundonte hetimin, duke shpëtuar kështu Li Dan.[3]

Në vitin 694, Li Zhaode, i cili ishte bërë i fuqishëm pas largimit të Wu Chengsi, mendohej se ishte shumë i fuqishëm dhe Wu Zetian e largoi atë. [3] Gjithashtu rreth kësaj kohe, asaj i bëri shumë përshtypje një grup individësh mistik - vetmitarin Wei Shifang (të cilit i dha shkurtimisht titullin kancelari), i cili pretendonte se ishte më shumë se 350 vjeç; një murgeshë e vjetër budiste që pretendonte se ishte Buda dhe e aftë për të parashikuar të ardhmen; dhe një burrë jo- han i cili pretendonte se ishte 500 vjeç. Gjatë kësaj kohe, Wu deklaroi shkurtimisht se ishte dhe adoptoi imazhet e kultit të Maitreya në mënyrë që të ndërtonte mbështetje popullore për perandoriërimin e saj. [5]

Në vitin 695, pas sallës së mbledhjeve perandorake (明堂) dhe Salla Qiellore (天堂) u dogjën nga Huaiyi (i cili ishte xheloz që Wu merrte një dashnor tjetër, mjekun perandorak Shen Nanqiu (沈南璆), Wu u zemërua me këta mistikë për dështimin për të parashikuar zjarrin; murgesha e vjetër dhe studentët e saj u arrestuan dhe u bënë skllevër; Wei kreu vetëvrasje; dhe plaku jo-han iku. Wu gjithashtu vrau Huaiyi. Pas këtij incidenti, ajo u duk se i kushtoi më pak vëmendje misticizmit dhe u bë edhe më e përkushtuar se më parë ndaj çështjeve të shtetit. [3]

perandoriërimi i mesëm (696-701)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Administrata e Wu-së shpejt u përball me telashe të ndryshme në kufijtë perëndimorë dhe veriorë. Në pranverën e vitit 696 ajo dërgoi një ushtri të komanduar nga Wang Xiaojie dhe Lou Shide kundër Perandorisë Tibetiane, e cila u mund plotësisht nga gjeneralët tibetianë, vëllezërit Gar Trinring Tsendro (論欽陵) dhe Gar Tsenba (論贊婆). Si rezultat, ajo e gradoi Wang në gradën e zakonshme dhe Lou në një zyrtar prefektura të nivelit të ulët, megjithëse përfundimisht ajo i riktheu të dy në pozicione të përgjithshme. [3] Në prill të të njëjtit vit, Wu rindërtoi Kazanët e Nëntë Tripodësh, simbolin e fuqisë përfundimtare në Kinën e lashtë, për të përforcuar autoritetin e saj. [6]

Një kërcënim shumë më serioz u shfaq në verën e vitit 696. Të Khitan prijësit Li Jinzhong dhe Sun Wanrong, kunat, të zemëruar për keqtrajtimin E popullit Khitan nga zyrtari Zhou Zhao Wenhui (趙文翽), prefekti I Prefekturës Ying (營州, afërsisht Qyteti Zhaoyang, Liaoning), u rebelua, Me Li duke marrë titullin E Wushang Khan (無上可汗). Ushtrat që Wu dërgoi për të shtypur rebelimin E Li dhe Sun u mundën nga forcat Khitan, të cilat nga ana e tyre sulmuan Zhou të duhur. Ndërkohë, Qapaghan Qaghan të Khaganati I Dytë Turk ofroi të dorëzohej, ndërsa gjithashtu nisi sulme kundër Zhou dhe Khitan. Sulmet përfshinin një kundër bazës Së operacioneve Khitan gjatë dimrit të vitit 696, pak pas vdekjes së Li, e cila rezultoi në kapjen e familjeve Të Li dhe Sun dhe ndaloi përkohësisht operacionet Khitan kundër Zhou.[3] Sun, pasi mori përsipër si khan dhe riorganizoi forcat Khitan, përsëri sulmoi territorin Zhou dhe pati shumë fitore mbi forcat Zhou, përfshirë një betejë gjatë së cilës U vra wang Shijie.[7][3] Wu u përpoq të zbutte situatën duke bërë paqe me Ashina mochuo në kushte mjaft të kushtueshme—kthimin e njerëzve tujue që më parë i ishin nënshtruar Zhou dhe duke i siguruar Mochuo me fara, mëndafsh, mjete dhe hekur. Në verën e vitit 697, Mochuo nisi një sulm tjetër në bazën e operacioneve të Khitan, dhe këtë herë, pas sulmit të tij, forcat Khitan u shembën dhe Sun u vra në fluturim, duke i dhënë fund kërcënimit Khitan.[7]

Ndërkohë, gjithashtu në vitin 697, Lai Junchen, i cili në një moment kishte humbur pushtetin, por më pas u kthye në pushtet, akuzoi rrejshëm Li Zhaode (i cili ishte falur) për krime dhe më pas planifikoi të akuzonte në mënyrë të rreme Li Dan, Li Zhe, klanin Wu. princat dhe princesha Taiping e tradhtisë. Princat e klanit Wu dhe Princesha Taiping vepruan së pari kundër tij, duke e akuzuar atë për krime, dhe ai dhe Li Zhaode u ekzekutuan së bashku. Pas vdekjes së Lait, perandoriërimi i policisë sekrete përfundoi kryesisht. Gradualisht, shumë prej viktimave të Lait dhe zyrtarëve të tjerë të policisë sekrete u shfajësuan pas vdekjes. [7] Ndërkohë, rreth kësaj kohe, Wu filloi marrëdhëniet me dy të dashuruar të rinj - vëllezërit Zhang Yizhi dhe Zhang Changzong, të cilët u nderuan brenda pallatit dhe u krijuan përfundimisht dukë. [7] [8]

Rreth vitit 698, Wu Chengsi dhe një nip tjetër i Wu Zetian-it, Wu Sansi, Princi i Liang-it, bënë vazhdimisht përpjekje që zyrtarët të bindin Wu Zetian të krijonte një prej tyre princin e kurorës—përsëri duke argumentuar se një perandor duhet t'ia kalonte fronin dikujt nga i njëjti klan. Por Di Renjie, i cili tashmë ishte bërë një kancelar i besuar, e kundërshtoi me vendosmëri këtë ide dhe propozoi që Li Zhe të tërhiqej në vend. Ai u mbështet në këtë nga kolegët kancelar Wang Fangqing dhe Wang Jishan, si dhe këshilltari i ngushtë i Wu Zetian Ji Xu, i cili më tej i bindi vëllezërit Zhang të mbështesin idenë. Në pranverën e vitit 698, Wu ra dakord dhe tërhoqi Li Zhe nga mërgimi. Së shpejti, Li Dan ofroi t'i jepte pozitën e princit të kurorës Li Zhe, dhe Wu krijoi princin e kurorës Li Zhe. Ajo shpejt e ndryshoi emrin e tij përsëri në Li Xiǎn dhe më pas Wu Xian. [7]

Më vonë, Ashina Mochuo kërkoi një princ të dinastisë Tang për martesë me vajzën e tij, pjesë e një komploti për t'u bashkuar me familjen e tij me Tang, për të zhvendosur Zhou dhe për të rivendosur sundimin Tang mbi Kinën (nën ndikimin e tij). Kur Wu dërgoi një anëtar të familjes së saj, nipin Wu Yanxiu (武延秀), për t'u martuar me vajzën e Mochuo-s, ai e refuzoi atë. [9] Mochuo nuk kishte ndërmend të çimentonte traktatin e paqes me një martesë; në vend të kësaj, kur Wu Yanxiu mbërriti, ai e ndaloi dhe më pas nisi një sulm të madh në Zhou, duke përparuar deri në jug deri në prefekturën Zhao (趙州, në Shijiazhuang moderne, Hebei ) përpara se të tërhiqesh. [7]

Në vitin 699, kërcënimi tibetian pushoi. Perandori Tridu Songtsen, i pakënaqur që Gar Trinring po monopolizonte pushtetin, theri bashkëpunëtorët e Trinring kur Trinring ishte larg Lhasa . Më pas ai mundi Trinringun në betejë dhe Trinring kreu vetëvrasje. Gar Tsenba dhe djali i Trinring, Lun Gongren (論弓仁), iu dorëzua Zhou. Pas kësaj, Perandoria Tibetiane ishte nën trazira të brendshme për disa vjet dhe pati paqe për Zhou në kufi. [7]

Gjithashtu në vitin 699, Wu, duke kuptuar se ajo ishte duke u plakur, kishte frikë se pas vdekjes së saj, Li Xian dhe princat e klanit Wu nuk do të kishin paqe me njëri-tjetrin, dhe ajo e bëri atë, Li Dan, Princeshën Taiping, burrin e dytë të Princeshës Taiping, Wu . Youji (një nipi i saj), Princi i Ding-ut dhe princat e tjerë të klanit Wu do t'i betohen njëri-tjetrit. [7]

perandoriërimi më vonë (701–705)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa Wu u rrit, Zhang Yizhi dhe Zhang Changzong u bënë gjithnjë e më të fuqishëm, madje edhe princat e klanit Wu i lajkatën. Ajo gjithashtu mbështetej gjithnjë e më shumë tek ata për të trajtuar punët e shtetit. Kjo u diskutua dhe u kritikua fshehurazi nga nipi i saj Li Chongrun, Princi i Shao (djali i Li Xian), mbesa Li Xianhui (李仙蕙) Zonja Yongtai (motra e Li Chongrun) dhe burri i Li Xianhui, Wu Yanji (武延基) Princi i Wei (nipi i Wu Zetian dhe djali i Wu Chengsi), por në një farë mënyre diskutimi u zbulua dhe Zhang Yizhi ia raportoi këtë Wu. Ajo urdhëroi që të tre të kryenin vetëvrasje. [note 14] [note 15]

Pavarësisht moshës së saj, Wu vazhdoi të ishte e interesuar të gjente zyrtarë të talentuar dhe t'i promovonte ata. Njerëzit që ajo promovoi në moshën e saj të vjetër përfshinin Cui Xuanwei dhe Zhang Jiazhen . [8]

Në vitin 703, Zhang Yizhi dhe Zhang Changzong ishin zemëruar me Wei Yuanzhong, i cili deri tani ishte një kancelar i lartë, për veshjen e vëllait të tyre Zhang Changyi (張昌儀) dhe duke refuzuar promovimin e një vëllai tjetër, Zhang Changqi (張昌期). Ata gjithashtu kishin frikë se nëse Wu vdiste, Wei do të gjente një mënyrë për t'i ekzekutuar ata, dhe për këtë arsye akuzuan Wei dhe Gao Jian (高戩), një zyrtar i favorizuar nga Princesha Taiping, i cili spekulonte mbi pleqërinë dhe vdekjen e Wu. Fillimisht ata morën vartësin e Wei, Zhang Shuo, që të pranonte të vërtetonte akuzat, por sapo Zhang Shuo ishte para Wu-së, ai akuzoi Zhang Yizhi dhe Zhang Changzong se e kishin detyruar të jepte dëshmi të rreme. Si rezultat, Wei, Gao dhe Zhang Shuo u internuan, por i shpëtuan vdekjes. [8]

Largimi dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vjeshtën e vitit 704, akuzat për korrupsion filluan të ngriheshin kundër Zhang Yizhi dhe Zhang Changzong, si dhe vëllezërit e tyre Zhang Changqi, Zhang Changyi dhe Zhang Tongxiu (張同休). Zhang Tongxiu dhe Zhang Changyi u degraduan, por edhe pse zyrtarët Li Chengjia (李承嘉) dhe Huan Yanfan mbrojtën që Zhang Yizhi dhe Zhang Changzong të hiqen gjithashtu, Wu Zetian, duke marrë sugjerimin e kancelarit Yang Zaisi, nuk e bëri këtë. Më pas, akuzat për korrupsion kundër Zhang Yizhi dhe Zhang Changzong u rinovuan nga kancelari Wei Anshi.[8]

Në dimrin 704, Wu Zetian u sëmur rëndë për një periudhë dhe vetëm vëllezërit Zhang u lejuan ta shihnin atë; kancelarët nuk ishin. Kjo çoi në spekulime se Zhang Yizhi dhe Zhang Changzong po komplotonin për të marrë fronin dhe pati akuza të përsëritura për tradhti. Pasi gjendja e saj u përmirësua, Cui Xuanwei mbrojti që vetëm Li Xian dhe Li Dan të lejoheshin të shkonin tek ajo - një sugjerim që ajo nuk e pranoi. Pas akuzave të mëtejshme kundër vëllezërve Zhang nga Huan dhe Song Jing, Wu e lejoi Song të hetonte, por përpara se hetimi të përfundonte, ajo dha një falje për Zhang Yizhi, duke prishur hetimin e Song.[8]

Në pranverën e vitit 705, Wu u sëmur rëndë përsëri. Zhang Jianzhi, Jing Hui dhe Yuan Shuji planifikuan një grusht shteti për të vrarë vëllezërit Zhang. Ata i bindën gjeneralët Li Duozuo, Li Dan (李湛, vini re karakter të ndryshëm nga ish-perandori ), dhe Yang Yuanyan (楊元琰) dhe një kancelar tjetër, Yao Yuanzhi, për t'u përfshirë. Me marrëveshje edhe nga Li Xian, ata vepruan më 20 shkurt, [10] duke vrarë Zhang Yizhi dhe Zhang Changzong dhe kishin Changsheng Hall (長生殿), ku banonte Wu, i rrethuar. Ata më pas i raportuan asaj se vëllezërit Zhang ishin ekzekutuar për tradhti dhe e detyruan t'ia dorëzonte fronin Li Xian. Më 21 shkurt, në emrin e saj u lëshua një dekret që e bëri Li Xian regjent, dhe më 22 shkurt, u lëshua një dekret në emër të saj duke i kaluar atij fronin. Më 23 shkurt, Li Xian rimor zyrtarisht fronin dhe të nesërmen, nën roje të forta, Wu u zhvendos në pallatin ndihmës, Pallati Shangyang (上陽宮), ndërsa ende nderohet me titullin e Perandorisë Regent Zetian Dasheng (則天大聖皇帝). [8] Më 3 mars, [11] dinastia Tang u rivendos, duke i dhënë fund Zhou. [6]

Wu vdiq në 16 dhjetor[12] dhe, në bazë të një dekreti përfundimtar të lëshuar në emër të saj, nuk u quajt më perandoriëreshë perandoreshe, por në vend të kësaj "Bashkëshortja Perandoresha Zetian Dasheng" (則天大聖皇后). [6] Në vitin 706, djali i Wu-së, perandori Zhongzong, bëri që Wu të varrosej në një varrim të përbashkët me babanë e tij, perandorin Gaozong, në mauzoleumin Qianling, pranë kryeqytetit Chang'an në malin Liang. Zhongzong gjithashtu varrosi në Qianling vëllanë e tij Li Xián, djalin Li Chongrun dhe vajzën Li Xianhui (李仙蕙) Zonja Yongtai (e nderuar pas vdekjes si Princesha Yongtai) - viktima të zemërimit të Wu-së.

Reforma e sistemit perandorak të provimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një mjet i qeverisjes që ra në pushtetin e Wu ishte sistemi i provimeve të perandorisë, teoria dhe praktika bazike e të cilit ishte rekrutimi në shërbimin qeveritar të atyre burrave që ishin më të edukuar, më të talentuar dhe kishin më shumë potencial për të kryer detyrat e tyre, duke i testuar kandidatët për të përcaktuar këtë. Ky ishte vetëm i burrave, dhe pool-i i kandidatëve të kualifikuar dhe vendet rezultuese në pozicionet zyrtare ishte në një shkallë relativisht të vogël në kohën kur Wu mori kontrollin e qeverisë. Provimet zyrtare ekzaminuan gjëra të cilat konsideroheshin të rëndësishme për funksionarët e strukturës së zhvilluar, burokratikë të qeverisë perandoriërore, si nivelin e alfabetizmit në terma të leximit dhe shkrimit dhe posedimi i njohurive specifike të konsideruara si të nevojshme dhe të dëshirueshme për një zyrtar qeveritar, si parimet konfuciane mbi natyrën e virtytit dhe teoria mbi rregullimin e saktë dhe marrëdhëniet brenda shoqërisë. Wu vazhdoi të përdorte sistemin e provimeve perandorake për të rekrutuar punonjës civilë dhe përparaqiti ndryshime të mëdha në sistemin që trashëgoi, duke përfshirë rritjen e pool-it të kandidatëve të lejuar të marrin provimin duke lejuar popullin dhe aristokratët e thjeshtë, që më parë ishin diskualifikuar për shkak të origjinës së tyre.

Në vitin 693, ajo zgjeroi sistemin e provimeve qeveritare dhe rriti shumë rëndësinë e këtij metoda rekrutimi të zyrtarëve qeveritarë. Wu ofroi më shumë mundësi për përfaqësim në qeveri të njerëzve të Bregut të Kinës Veriore krahasuar me njerëzit e familjeve aristokrate të veriut (të cilët ajo i zhbëri, ndoshta); dhe kandidatët e suksesshëm të rekrutuar përmes sistemit të provimeve u bënë një grup elitë brenda qeverisë së saj. Detajet historike mbi pasojat e promovimit të një grupi të ri njerëzish nga shtresa të mëparshme të përjashtuara në një pozitë të rëndësishme si zyrtarë të fuqishëm qeveritarë, dhe roli i sistemit të provimeve, mbeten të debatuara nga studiuesit e këtij subjekti.

Vlerësimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përceptimi i kinezëve ndaj perandores Wu gjatë kohës së saj dhe në shekujt pasardhës ka qenë i ndërlikuar dhe i ndryshueshëm. Është e rëndësishme të konsiderojmë kontekstin historik dhe kulturor të Kinës antike, e cila ishte kryesisht patriarkale dhe i kushtonte një rëndësi të madhe sundimit mashkullor.

Gjatë sundimit të saj, perandorja Wu u përball me kritika dhe kundërshti nga disa fraksione që vërtetuan legjitimitetin e saj dhe idenë e një sundueseje femër. Vlerat tradicionale konfucioniste theksuan autoritetin mashkullor dhe strukturën hierarkike të shoqërisë, çka bëri që ardhja në pushtet e Wu-t të ishte kontroversiale në sytë e disa. Për më tepër, përdorimi i taktikave të pabindura për të eleminuar rivalë politikë dhe për të mbajtur kontrollin ngriti akoma më shumë perceptime negative.

Megjithatë, është e rëndësishme të përmendim se jo të gjithë kinezët kishin pamje negative për perandoren Wu. Disa e admiruan udhëheqjen e saj efektive dhe aftësinë për të lëvizur në peisazhin politik të kompleksuar të asaj kohe. Wu zbatoi politika me qëllim të promovimit të lëvizshmërisë sociale, duke përfshirë hapjen e sistemit të provimeve të perandorore për një grup më të gjerë kandidatësh, që u gëzuan nga këto reforma. Sundimi i saj gjithashtu solli përpara zhvillime në kulturë, art dhe diplomaci, që disa i vlerësuan si kontribute pozitive për kombin. Me kalimin e kohës, perceptimi për perandoren Wu ka evoluar dhe vazhdon të shqyrtohet nga historianët dhe studiuesit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Zizhi Tongjian (1084)
 2. ^ a b Zizhi Tongjian (1084)
 3. ^ a b c d e f g h i Zizhi Tongjian (1084)
 4. ^ "Employing Strategy in Wu Zetian's Governance". Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2022. Marrë më 4 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ McBride, Richard D. (2008). Domesticating the Dharma: Buddhist Cults and the Hwaeom Synthesis in Silla Korea. University of Hawaii Press. fq. 52. ISBN 978-0-8248-3087-8. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2019. Marrë më 20 korrik 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c Zizhi Tongjian (1084).
 7. ^ a b c d e f g h Zizhi Tongjian (1084)
 8. ^ a b c d e f Zizhi Tongjian (1084)
 9. ^ Jonathan Wolfram Eberhard (1997). A history of China. University of California Press. fq. 186. ISBN 978-0-520-03268-2. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2022. Marrë më 28 qershor 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Jinhua, Chen. The Statues and Monks of Shengshan Monastery: Money and Maitreyan Buddhism in Tang China (PDF). fq. 14. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 25 tetor 2020. Marrë më 29 gusht 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Jinhua, Chen. The Statues and Monks of Shengshan Monastery: Money and Maitreyan Buddhism in Tang China (PDF). fq. 9. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 25 tetor 2020. Marrë më 29 gusht 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Uwitchett, Denis. Chen gui and Other Works Attributed to Empress Wu Zetian (PDF). fq. 9. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 25 tetor 2020. Marrë më 29 gusht 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)