Sllavço Kovilloski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sllavço Kovilloski (Shkup, Republikën e Maqedonisë, 1978), liriku i shquar maqedonas i gjeneratës elitare, është poet, prozator, përkthyes dhe historian i letërsisë.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poeti Sllavço është i punësuar në Institutin e letërsisë maqedonase në Shkup. Penës së tij i takojnë pesë vepra beletristike të përkthyera nga kroatisht dhe nga bullgarisht në gjuhën maqedonase. Është i përkthyer në shumë gjuhë të Europës. Është nderuar me shumë çmime, vlenë të përmendet “3 Nëntori” (i qytetit të Përlepës) dhe “Ustallarët e prozës”. Që nga viti 2013 është Kryeredaktor dhe redaktor përgjegjës i revistës më të vjetër maqedonase për letërsi, kulturë dhe art “Sovremenost” / “Bashkëkohësi” (1951). Përmbledhja me lirika “Barutna poezija”, Shkup 2015, është vepra më e re e tij, me të cilën më 2015 morri çmimin “Jovan Koteski” si vepër më e mirë.[2][3]

Punimet shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është autor i vëllimit me tregime (“Totja shpirtkeqe dhe tregime tjera”), dy përmbledhje me poezi (“Dielli përsëri do rrezon” dhe “Poezia në lëvizje”), dy monodrama (“I biri i Vukashinit” dhe “Në thikë”), tre romane: (“Jam i rrezikshëm”, “Ëndërrim” dhe “I biri i Mbretit”) dhe shumë monografi nga fusha e historisë, letërsisë dhe kulturologjisë.[4]

Në gjuhën shqipe: Parajsë; Eja; Kur zogjtë këndonin dhe nuk kishte askë që i dëgjonte; Kjo është ajo; Vetëm zoti mund të më gjykon; Kërpudhat; Po plakem, e dashur; I huaji, Baruti; Thërrime pluhuri në erë; Bletëza.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "NË GOJËN E LINDJES" (PDF). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Paraqitje e shkurtër e regjistrimeve të gjetura, 1". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Paraqitje e shkurtër e regjistrimeve të gjetura, 2". Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2020. Marrë më 30 qershor 2020. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Kovilloski, Sllavço (27 mars – 3 prill 2016). "Poezia barutore". Nacional, Gazetë javore, letrare & kulturore (345). Tiranë. fq. 9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)