Sojourner Truth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sojourner Truth
Sojourner Truth në vitin 1870 - Portret
U lind në1797
Vdiq26 Nëntor 1883
KombësiaAmerikane
ShtetësiaAmerikane
ProfesioniAutore
Njohur përAktiviste

Sojourner Truth (/ soʊdʒɜːrnər truːθ;; lindur Isabella (Belle) Baumfree, rreth 1797 - 26 Nëntor 1883) ishte një afrikano-amerikane dhe aktiviste për të drejtat e grave.Truth u lind në skllavëri në Swartekill, Ulster County, Nju Jork, por u arratis me vajzën e saj të mitur në liri më 1826. Pas shkuarjes në gjykatë për të rimarrë djalin e saj, në vitin 1828 ajo u bë gruaja e parë e zezë për të fituar një rast të tillë kundër një të bardhë njeri.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u dha emrin Sojourner Truth më 1843 pasi u bind se Perëndia e kishte thirrur që të largohej nga qyteti dhe të shkonte në fshat "duke dëshmuar shpresën që ishte në të." Fjalimi i saj më i njohur u shpërnda në mënyrë ekskluzive, në vitin 1851, në Konventën e të Drejtave të Grave në Ohajo në Akron, Ohajo. Fjalimi u bë gjerësisht i njohur gjatë Luftës Civile me titullin "A nuk jam një grua ?," një variant i fjalës origjinale të rishkruar nga dikush tjetër duke përdorur një dialekt stereotipik jugor; ndërsa Sojourner ishte nga Nju Jorku dhe u rrit duke folur holandisht si gjuha e saj e parë. Gjatë Luftës Civile, Sojourner ndihmoi në rekrutimin e trupave të zeza për Ushtrinë e Bashkimit; pas luftës, ajo u përpoq pa sukses për të siguruar grante të tokës nga qeveria federale për skllevërit e mëparshëm.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.smithsonianmag.com/smithsonianmag/meet-100-most-significant-americans-all-time-180953341/
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2013. Marrë më 24 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)