Soke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Söke

Soke (turqisht: Söke) është një qytet dhe një pjesë e madhe e rrethit të Provincës Ajdën në Egje rajonin perëndimor të Turqisë, 54 km (34 milje) në jug-perëndim të qytetit të Ajdën, pranë bregdetit të Egjeut. Në vitin 2010 Soke kishte 68,020 banorë.

Kufizohet me rajonet fqinje si janë Germencik nga veri-lindja, Koçarlı nga lindja, Milas nga jug-lindja, Didim nga jug-perëndimi, Detit Egje nga perëndimi dhe Kusadasi nga veri-perëndimi.