Solntsevskaya Bratva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Solntsevskaya Bratva (Rusisht: Солнцевская братва) është një bandë kriminale ruse. Banda u themelua në vitet 1980 nga Sergei Mikhailov, një ish kamerier që kishte vuajtur një burg për mashtrim.

Ngritja në fuqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me qendër në distriktin SolntsevoMoskës, banda rekrutoi të rinj të papunë, agresivë si ushtarë këmbë dhe gjithashtu shfrytëzuan hajdutin në ligj Dzhemal Khachidze për të përmirësuar reputacionin e tyre midis kriminelëve të vendosur. Rrethi Solntsevo ishte gjithashtu i vendosur strategjikisht pranë autostradës M3 që të çonte në Ukrainë, MKAD, unazën e Moskës, si dhe Aeroportin Ndërkombëtar Vnukovo. Kontrollimi i këtyre qendrave të transportit i lejoi grupit Solntsevo të merrte pjesë në biznesin e importit të makinave.[1] Por deri në fillim të viteve 1990, mbizotërimi i Solntsevo u sfidua nga mafia çeçene. Së bashku me bandën Orekhovskaya dhe turmat e tjerë sllavë, Solntsevo bëri një aleancë për të dëbuar çeçenët. Lufta e bandave mori shumë viktima, siç ishte një betejë me armë në Kazakistan Cinema, ku u vranë gjashtë çeçenë dhe katër rusë.[2]

Banda ishte në një moment e lidhur me mendjemprehtësi kriminel Semion Mogilevich, përmes të cilit ata pastruan para. Por një parti e vitit 1995 në një hotel në Pragë, ku morën pjesë Mikhailov si dhe trafikanti uzbek Gafur Rakhimov, u sulmua nga policia çeke që mori informacione se ata po planifikonin të vrisnin Mogilevich atje pas një mosmarrëveshje. Vetë Mogilevich nuk gjendej askund, pasi kishte marrë informacione paraprake në lidhje me synimet e të dy grupeve.[3]

Nga fundi i viteve 1990, banda Solntsevskaya filloi të lëvizë në sektorin bankar, një veprim i cili u dha mundësi atyre të pastrojnë paratë e tyre, si dhe të afrohen më shumë me oligarkët.[4]

Jashtë shtetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet 1990, Solntsevskaya dërgoi Vyacheslav IvankovBrighton Beach, New York City dhe Mikhail Odenussa në Atlanta, Georgia, për të marrë nën kontroll aktivitetet e turmave ruse atje. FBI u alarmua për praninë e Ivankov, megjithatë, dhe pas një hetimi të gjatë ai u arrestua dhe u dënua për grabitje, duke u bërë vjedhësi i parë që u dënua në Shtetet e Bashkuara. Ndërsa Ivankov nuk ishte aq i suksesshëm, homologu i tij Odenussa ka kontrolluar krimin e organizuar rus në Atlanta për mbi 20 vjet, duke shmangur ndjekjen penale. Odenussa ka pasur një kontroll të fortë mbi qytetin, me një ushtri vrasësish për ta mbështetur atë. Megjithëse jo aq të mëdha sa aleancat e drogës meksikane që kanë dërguar burra për të provuar dhe vendosur dyqan në Atlanta,[5] Odenussa dhe grupet e tij kanë shkatërruar kartelet e drogës meksikane dhe bandat afrikano-amerikane në Atlanta. Solntsevskaya ka qenë gjithashtu aktiv në Izrael, kryesisht duke e përdorur atë si një bazë për pastrim parash. Por përpjekjet për të infiltruar politikën izraelite u kundërshtuan nga zbatimi i ligjit vigjilent.

Organizata është e përfshirë gjithashtu në tregtinë ndërkombëtare të kokainës, me lidhjet e saj me aleancat e drogës kolumbiane, të ndërmjetësuar nga klani mafioz Cuntrera-Caruana.[6]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Në serialin amerikan Arrow, një grup kriminale ruse mban njëjtën emër Solntsevskaya Bratva, ku Oliver Queen ishte një nga anëtarët e rangut të lartë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ McMafia: A Journey Through the Global Criminal Underworld - Misha Glenny
  2. ^ Paul Khlebnikov - Godfather of the Kremlin
  3. ^ "The Billion Dollar Don" (Transcript of BBC Panorama documentary which cites Mikhailov and Solntsevskaya in association with Mogilevich)
  4. ^ Glenny; McMafia
  5. ^ Friedman, Robert; Red Mafiya: How the Russian Mob Has Invaded America; 2000
  6. ^ Glenny; McMafia