SpaceX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Space Exploration Technologies Corp.
Emri tregtar SpaceX
Lloji Private
Industria Inxhineria e hapësirës ajrore
Themeluar Maj 6, 2002; 19 vite më parë (2002-05-06)
Selia Hawthorne, Kaliforni, SHBA
Kryesuesit
Punonjësit rreth 7,000
(Nëntor 2017)
Filialet The Boring Company
(2017–2018)
Adresa e internetit spacex.com

Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX) është një kompani Amerikane për transport hapsinor, me qender në Hawthorne, Kaliforni, SHBA. Kjo kompani u krijua në vitin 2002, nga krijuesi i PayPal dhe Tesla Motors, Elon Musk me qëllimin e krijimit të teknologjive të reja të transportit hapsinor, të cilat reduktojnë kostot dhe hedhin hapat e para për një konolizim të Marsit. 

Kjo kompani ka krijuar rraketat Falcon 1 dhe Falcon 9, të cilat janë krijuar me konceptin e 'ripërdorimit', dhe gjithashtu anijen kozmike Dragon, e cila eshte derguar në hapësirë disa herë drejt Stacionit Hapsinor Ndërkombëtar (ISS).