Spageti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Spageti i thatë.

Spageti është një makarona e gjatë, e hollë, e fortë, cilindrike.[1] Është një ushqim bazë i kuzhinës tradicionale italiane. Ashtu si makaronat e tjera, spageti përbëhet nga gruri i bluar, uji dhe ndonjëherë pasurohet me vitamina dhe minerale. Spageti italiane zakonisht prodhohet nga bollguri i grurit të fortë. Zakonisht makaronat janë të bardha sepse përdoret miell i rafinuar, por mund të shtohet mielli i grurit.[2] Spagetoni është një formë më e trashë e spagetit, ndërsa spagetini është një formë më e hollë. Capellini është një spageti shumë e hollë, e njohur ndonjëherë në gjuhën e folur si "makarona e flokëve të engjëjve", ndërsa Vermicelli i referohet gjerësive të ndërmjetme, që ndryshojnë midis Shteteve të Bashkuara dhe Italisë.

Fillimisht, spageti ishte dukshëm i gjatë, por gjatësitë më të shkurtra fituan popullaritet gjatë gjysmës së dytë të shekullit të 20-të dhe tani ato janë më të disponueshme në gjatësi 25-30 cm. Një shumëllojshmëri e pjatave me makarona bazohen në të dhe shpesh shërbehet me salcë domate, mish ose perime.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ spaghetti. Dictionary.com. Dictionary.com Unabridged (v 1.1). Random House, Inc. (accessed: 3 June 2008).
  2. ^ "How to Make Spaghetti". Better Homes and Gardens. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Retrieved on 22 December 2014.