Dallime mes rishikimeve të "Borakë"

Jump to navigation Jump to search
28 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
| ueb =
}}
'''Borakja''' është një fshat i [[Rrethi i Durrësit|rrethit të Durrësit]] në [[Shqipëri]], ai banohet nga një popullsi boshnjakësh që kanë ardhur që në kohën e luftës së dyte botërore. Fshati i Borakës ndodhen në lindje të [[Shijak]]ut. Lartësia e nevelit mbi detin është 70 m mbi nivelin e detit. Aty njerëzit flasin gjuhën sllave, ato gjithashtu ruajnë zakonet dhe traditat që kanë pasur që në kohën kur kanë qeneqenë në [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnje dhe Hercegovinë]]. Në komunitetin e Borakës vizitohen shumë herë politikanë të Bosnje Hercegovinës. Komuna e Xhavotës ka bere shumë investime për rregullimin e rrugëve, kanaleve, mbeturinave, ujërave te zeza etj.
 
<!-- == Gjeografia == !-->

Menyja e lëvizjeve