Ndryshimi mes inspektimeve të "Taxh Mahali"

Jump to navigation Jump to search
143 bytes added ,  6 vjet më parë
 
== Historia e ndërtimit ==
Taxh Mahalli u ndërtua prej një muslimani, perandori [[Shah Xhahan]] ( i cili vdiq ne vitin 1666 e.r.), në përkujtim të nuses dhe mbretereshës së tijë, [[Mumtaz Mahalit]], ne [[Agra]], [[Indi]]. Ështe një '''"elegji prej mermeri"''' ose siç shprehen disa te tjerë, shprehja e një''' "ëndrre".''' Taxh Mahali (qe do te thote Pallati i Kurores) është një mauzole i cili përmban varrin e mbretereshes Mumtaz Mahalit në dhomën e poshtme. Më vonë këtij mauzoleumi iu shtua edhe varri i [[Shah]. Emri i vertete i mbretereshes ishte [[Arxhumand Banu]]. Arkitekti ndërtues sipas [[Ramadan Sokoli]]t në veprën studimore "16 Shekuj" është shqiptari [[Mehmet Isai]] nga [[Opari]] i [[Korçë]]s.
 
== Periudha e ndërtimit ==

Menyja e navigimit