Shirazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shiraz
Qytet
Vendndodhja
Shiraz is located in Irani
Shiraz
Shiraz

Koordinatat: 29°37′V 52°32′L / 29.617°V 52.533°L / 29.617; 52.533

Administrimi
Shteti Flamuri Irani
Rajoni Shiraz
Provinca Fars
Kryetari i komunës Mahmoud Rezae
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 240 km2
Dendësia 6,670 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi 0713

Shiraz (Persisht: شیراز) është qyteti i pestë më i popullarizuar në Iran. Shirazi ndodhet në jugperëndim të Iranit. Shirazi është qyteti i poetëve, verëve, letërsisë dhe i luleve.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shirazi ndodhet në jug të iranit dhe në veriperëndim të provincës së Farsit. Shirazi është 919 kilometra në jug të Teheranit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vera është e nxehtë, temperatura mesatare në korrik është 38.8 °C. Dimrit është e ftohtë, me një temperaturë mesatare i cili është e ulët gjatë muajit dhjetor dhe janar. Temperatura më e lartë ka qenë 43.2 °C më 12 korrik 1998 dhe temperatura më e vogël ka qenë −14 °C më 5 janar 1973.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, Shirazi ka pasur 2,353,696 banorë i cili shumica e banorëve janë persian. Shumica e banorëve janë muslimanë. Shiraz është një pjesë të vogël të qyteteve të Iranit me një popullsi të konsiderueshme hebreje.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]