Jump to content

Shirazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shirazi
شیراز
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej1.460.665
Faqja zyrtarewww.shiraz.ir/

Shiraz (Persisht: شیراز) është qyteti i pestë më i popullarizuar në Iran. Shirazi ndodhet në jugperëndim të Iranit. Shirazi është qyteti i poetëve, verëve, letërsisë dhe i luleve.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shirazi ndodhet në jug të iranit dhe në veriperëndim të provincës së Farsit. Shirazi është 919 kilometra në jug të Teheranit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vera është e nxehtë, temperatura mesatare në korrik është 38.8 °C. Dimrit është e ftohtë, me një temperaturë mesatare i cili është e ulët gjatë muajit dhjetor dhe janar. Temperatura më e lartë ka qenë 43.2 °C më 12 korrik 1998 dhe temperatura më e vogël ka qenë −14 °C më 5 janar 1973.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, Shirazi ka pasur 2,353,696 banorë i cili shumica e banorëve janë persian. Shumica e banorëve janë muslimanë. Shiraz është një pjesë të vogël të qyteteve të Iranit me një popullsi të konsiderueshme hebreje.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]