Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Prepoli"

1 byte removed ,  8 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
== Pak histori ==
 
Qyteti i Prijepoljes ishte ne fillimet e saljsaj qyteze e vogel ne territorin osman.Qyeze e vogel dhe pak e zhvilluar,por me perfundimin e luftes se dyte boterore dhe me forminin e Republikes Federative te Jugosllavise,Projepolje zhivollohet mjaft shume dhe behet qender e qarkut te Zllatiborikt ose pjeses se njohur Sanxhak.
== Ekonomia ==
Gjate SFRJ-se qyeti i Prijopjes ishte qender tregtare dhe industriale.Me mese se 32 uzina ose fabrika dhe me 18 industri ushqimore dhe bujqesore.Ne Prijepolje punohej tekstili,gomat,pjeset e automobilave,industria kimike,industria ushqimore etj.Por me renien e Jugosllavise keto firama kapituluan dhe nuk ekzistojne.Por sot Prijepolje ka ende industri qe lulezojne.Ka dhe hekurudhen Beogad-Bar qe lidh qytetaret me detin Adriatik.
Anonymous user