Dallime mes rishikimeve të "Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2015/13"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: thumb|120px|Rosa sp.71|trëndafilat e kuq ... trëndafilat e kuq janë simbol i dashurisë dhe pasionit një lloj mesazhi për njeriun që e doni dhe prezanton...)
 
No edit summary
... trëndafilat e kuq janë simbol i dashurisë dhe pasionit një lloj mesazhi për njeriun që e doni dhe prezanton kurajo dhe respekt ?
 
... [[Jeronim De Rada]] është nga të parët studiues vendës të strukturës gramatikore të shqipes sepse në të dy veprat gramatikore që hartoi (1870, 1894) vuri në dukje tipare të patheksuara më parë nga dijetarë shqiptarë dhe albanologë e dukuri gjuhësore të pastudiuara ose të panjohura si të folmet arbëreshe ?
 
... shpella e [[Butrinti]]t ndodhet pranë rrugës automobilistike Sarandë- Butrint, rreth 3 kilometra larg nga qyteza e Ksamilit dhe vlerësohet e veçantë me një sipërfaqe 110 metra katrorë ka hapësirë të gjerë me zgjerime nga hyrja e saj dhe është e ruajtur mirë në gjendje natyrale ?
... [[gjeli]] është një simbol universal diellor për shkak se e kënduara e tij lajmëron ardhjen e agimit ?
 
... është thënë se pas futjes së [[domatja]] në Evropë zyra e Sir Walter Raleigh kishte dhenedhënë pjesetpjesët e këtij plani për të realizuar në pallatin e Mbretëreshës Elizabeth pagëzuar si mollë e dashurisë (mollë dashurie) ?
 
... libri "Nëna Kosovë" është një nga përshkrimet e sinqerta dhe romantike të autorit [[Vasfi Samimi]] për vitet 1938-43 ?

Menyja e lëvizjeve