Ndryshimi mes inspektimeve të "Dekameroni"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes removed ,  5 vjet më parë
firence
(+tif)
(firence)
[[Image:Boccaccio - Decameron, MCCCCLXXXXII ad di XX de giugno - 3852856 Scan00015.tif|thumb|''Decameron'', 1492]]
 
'''Dekameroni''' është vepra më e njohur e [[Giovanni Boccaccio|Xhovani Bokaços]]. Dekameroni i Bokaços hapet me sfondin e murtajës së madhe që ra në FirencëFirence në vitin 1348, e cila shkaktoi viktima të shumta, duke çuar në vdekje rreth dy të tretat e popullsisë së Firences.
Dekameroni ka dhjetë protagonistë, shtatë vajza e tre djemë, që për t'i shpëtuar murtajës që po bënte kërdinë, largohen nga Firencja dhe vendosen në një pronë larg qytetit, ku asgjë nuk të kujton murtajën dhe lëngatën. Të dhjetë protagonistët janë të rinjë, nga tetëmbëdhjetë në njëzet e tetë vjeç, dhe do të qëndrojnë së bashku për dy javë. Ata vetëorganizohenvetorganizohen, ndajne punët, rolet dhe detyrat.
Çdo ditë, Mbreti ose Mbretëresha e zgjedhur do ta udhëheqin grupin në mënyre sa më të mençur, që askush të mos mërzitet dhe që të shmangen tërë konfliktet e mundshme. Gjatë këtyre dy javëve të qëndrimit së bashku, të rinjtë mblidhen në një lëndinë dhe çdo herë të dhjetë me radhë tregojnë nga një rrëfenjë, sipas temës që përcaktohet nga Mbretëresha apo Mbreti i ditës. Rrëfenjat kanë si karakteristikë kryesore se tregohen në mënyrë të çiltër e me lirshmëri nga te rinjët që i tuten murtajës, por jo fjalës.
Anonymous user

Menyja e navigimit