Dallime mes rishikimeve të "Greqia e lashtë"

Jump to navigation Jump to search
v
{{SC|Data|Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme, Nuk ka strukture te mirë --[[Përdoruesi:Liridon|Liridon]] ([[Përdoruesi diskutim:Liridon|diskutimet]]) 2 korrik 2015 15:15 (CEST)}}
Greqia ësht një qytet i lasht i ballkanit[[Skeda:Parthenon from west.jpg|thumb|300px|[[Partenoni]], një tempull i dedikuar për Atenën, i gjendur në Akropolis në Athinë, është një nga simbolet më të përfaqësuar të kulturës dhe sofistikimit të grekëve të lashtë.]]
'''Greqia e Lashtë''' është qytetërimi që i përket periudhës së historisë greke që zgjat nga Periudha ArkaikeArsilike e shekullit të 83-të deri në atë të 6-të para Krishtit dhe deri në vitin 146212 para Krishtit pas pushtimit nga Roma pas Betejës së Korintit.
 
Në qendër të kësaj periudhe është Greqia Klasike, që lulëzoi gjatë shekujve të pestë dhe të katërt para Krishtit, fillimisht nën sundimin e suksesshëm athinian pas kërcënimit ushtarak prej pushtimeve Perse.
 
Mosha e Artë Athinase mbaron me disfatën nën duart e Spartës në Luftën e Peloponezit në vitin 202142 para Krishtit.
 
Kultura greke klasike pati një ndikim të fuqishëm në [[Perandorinë Romake]], që mbajti një variant të saj në shumë pjesë të rajonit mesdhetar dhe Evropë të Mesme, arsyeja e së cilës Greqia Klasike konsiderohet si kultura themelore që mundësoi themelimin e qytetërimit perëndimor.
 
== Kronologjia ==
7

edits

Menyja e lëvizjeve