Dallime mes rishikimeve të "Galeriu"

Jump to navigation Jump to search
102 bytes added ,  5 vjet më parë
Kategoritë
v (Bot: Migrating 49 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q172168 (translate me))
(Kategoritë)
{{Vini Re!}}
Galerius (* nga 250, në 311 † Serdica), emrin e plotë Gaius Valerius Galerius Maximianus, ishte një perandor romak. Fillimisht, ai ishte 293-305 bashkëperandor(perandor)i nënrenditur, në radhë të parë të Tetrarchie deri sa ai i 305 deri në vdekjen e tij në 311 u ngrit në Augustus.
 
 
 
== Jeta ==
Galerius ishte (jo gjithmonë të besueshme) një bari ilir dhe vintes sipas Eutropius nga zona e Serdica. Në bazë të gërmimeve u bë e munduru përcaktimi i saktë i vendlindjes së Galerius' në vitin [[1984]]. Ky vedn ndodhet rreth 160 kilometra larg nga Serdica në afërsi të qytetit të sotëm serb Zajecar dhe sot përbëhet prej vetëm gërmadhe monumentale : Në vendin e shtëpisë së tij, fshatit, u ndërtua më vonë Galerius një vendbanim të quajtur për nder të nënës e tij Romuliana. [1] Lindi rreth 250, ai filloi karrierën e tij ushtarake me sa duket nën perandor Aurelian dhe më pas shërbeu nën Probus. Galerius u rrit në postet më të larta.
 
[[Kategoria:Lindje - Shekulli III]]
[[Kategoria:Vdekje - Shekulli IV]]
[[Kategoria:Iliri]]
[[Kategoria:Perandorë romakë]]
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve