Dallime mes rishikimeve të "Simbolet"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes removed ,  5 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt (2) duke përdorur AWB
v (Zëvendësim i stampës {{joref}} me {{pa referenca}})
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt (2) duke përdorur AWB)
{{per permiresim|4 Shkurtshkurt 2010}}
{{pa referenca|4 Shkurtshkurt 2010}}
 
'''Simboli''' sipas "Fjalorit të gjuhës shqipe" është një shkronjë ose shenjë e caktuar që përdoret në mënyrë konvencionale për të paraqitur një element, një madhësi të caktuar, një njësi matjeje, një veprim etj; diçka që është zgjedhur nga tradita shoqërore për të paraqitur një ide, një ndjenjë etj. Simbol i kombit, i besimit, i qëndresës, i dashurisë etj.
Në botën e shenjave dhe simboleve (shih: Enciklopedi e plotë e shenjave dhe simbolev, London 2006)
Në këtë enciklopedi identifikohen dhe anilozohen shenjat e kodet e panjohura të gjuhëve sekrete dhe simbolet më të lashta përmes 1600 simboleve vizuale ku përfshijnë fotografi, piktura, ilustrime të shoqëruara me komente, definicione dhe shpjegime nga ana e ekspertëve të fushave përkatëse..
Sipas kujtesës së Adamit (shih te Krijimi…) e gjithë fshehtësia e jetës së gjatë ka qenë e skalitur në dy shtylla guri. Njëra pas përmbytjes së madhe është gjetur, ndërsa shtylla ku ishte shënuar fshehtësia e jetës së gjatë-përjetshme edhe sot kërkohet!/Mihailo Popovski/9. Fshehtësitë ishin të skalitura me shenja-simbole! Adami i vetmi njeri që u pa ballë për ballë me Perëndiun-Krijuesin-ARKITEKTI I MADH, nga i cili mësoi të gjitha fshehtëit DHE KY ADAMI IA LA Setit (Sheti), shpresës së madhe, meqë dy djemët e parë i shkuan, Kaini mbyti Abelin e pafajshëm, dhe iu desh ta largohet nga vendi!!
 
''Simbolet e lashtësisë''
Vetëm për simbolin e kryqit janë paraqitur 55 variante të ndryshme.. monogrami (një shkronjë, inicial) i Jezu krishtit, 8 variante për kryqin gremç, 7 për svastikën = kryqi i shtrembëruar... dielli, simbol i jetës dhe vdekjes në parahistori, nga svasti=fat, shëndet...
 
Ylli pesëkëndsh… një nga simbolet më të famshme në botë, përdorej 4.000 vjet para Krishtit...
 
pesë cepat e yllit ose (pentagramit) simbolizojnë njeriun me të dy duart dhe këmbët e hapura dhe njihet si shenjë tëpër e lashtë okulte. Pikërisht ky yll simbolizon idealin i cili pasqyron shpirtin që dominon trupin... (shih te Maksim Zotaj : Origjina dhe simbolet e flamurit shqiptar) YLLI me pesë cepa-pentagrami- ajri, zjarri, toka dhe shpirti i Zotit, katër elementet themelore të botës, por edhe pesë ndjesitë e njerëzve: shija, shikimi, dëgjimi, të prekurit, nuhatja por edhe pesë kontinentet.
37.617

edits

Menyja e lëvizjeve