Dallime mes rishikimeve të "Anarkia"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes added ,  4 vjet më parë
(→‎Lidhje të jashtme: përmirësime teknike, hoqa: <!-- Kategorizim dhe ndëruiki--> duke përdorur AWB)
 
Në disa vende të botës, të rinjët Sistemin Anarki e konsiderojnë si shkalla më e lartë e zhvillimit të sistemeve shtetrore. Sipas tyre në këtë sistem, shtetasit janë të vetëdishem dhe nuk kanë nevojë për ligje. Në Hanover të Gjermanisë në pranveren e çdo viti mbahen Ditët e Anarkis ku të rinjët mblidhen, për te shprehur rebelimin dhe protestën e tyre ndaj sistemit zotërues.
Figura të shquara dhë te njohura anarkiste janë si psh. [http://sq.wikipedia.org/wiki/Michail Bakunin Michail Bakunin], [[Peter Kropotkin]], Viktor Serge dhe nje nga anarkistet e sotem është Naom Chomsky....
 
== Referenca dhe shënime ==
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve