Dallime mes rishikimeve të "Anarkia"

Jump to navigation Jump to search
4 bytes removed ,  3 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 213.163.122.218) dhe riktheu rishikimin 1710088 nga Mr Robot
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 213.163.122.218) dhe riktheu rishikimin 1710088 nga Mr Robot)
 
Në disa vende të botës, të rinjët Sistemin Anarki e konsiderojnë si shkalla më e lartë e zhvillimit të sistemeve shtetrore. Sipas tyre në këtë sistem, shtetasit janë të vetëdishem dhe nuk kanë nevojë për ligje. Në Hanover të Gjermanisë në pranveren e çdo viti mbahen Ditët e Anarkis ku të rinjët mblidhen, për te shprehur rebelimin dhe protestën e tyre ndaj sistemit zotërues.
Figura të shquara dhë te njohura anarkiste janë si psh. [http://sq.wikipedia.org/wiki/Michail Bakunin Michail Bakunin], [[Peter Kropotkin]], Viktor Serge dhe nje nga anarkistet e sotem është Naom Chomsky....
 
== Referenca dhe shënime ==
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
 

Menyja e lëvizjeve