Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

Jump to navigation Jump to search
15 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
{{për përmirësim}}
{{Vini Re!}}
[[Skeda:Face of King Gentius on Ancient Illyrian coin.jpg|thumb|djathtas|250px]]
'''Genti''' ishte mbret ilir që sundoi nga viti 181 [[p.e.s.]] deri në vitin 168 p.e.s. Ishte biri i mbretit [[Pleurati]]t (lat. Pleuratos) i cili u bëri rezistencë romakëve në zgjerimin e aspiratave të tyre në tokat Ilire. Genti ia arriti që të forcoje shtetin e tij politikisht, ushtarakisht si dhe ekonomikisht.
[[Skeda:2000 lek 2009 ob.jpg|thumb|majtas|300px]]

Menyja e navigimit