Dallime mes rishikimeve të "Centimetri"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Centimetri si shprehje përdoret në lëmi të ndryshme të shkencës dhe në jetën e përditshme kur flitet për gjatësi të nivelit më të vogël së metri. Këtu përdoren edhe shprehjet si gjatësi të nivelit centimetrike.
 
Konvertimi i gjatësisë së shprehur në centimetra, në metra bëhet duke marrë për bazë : një centimetër i përgjigjet të njëqindës pjesë të metrit. '''1 cm = 100 mm = 10<sup>-2</sup> m = 0,01 m''' dhe '''1 m = 10 <sup>2</sup> mm = 100 cm'''
 
== Shiko dhe këtë ==

Menyja e lëvizjeve