Dallime mes rishikimeve të "Saharaja"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.19.225.193) dhe riktheu rishikimin 1800654 nga 1l2l3k)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Sahara_satellite_hires.jpg|thumb|Pamje satelitore nga Shkretetira e Saharas]]
'''Saharaja''' është [[shkretëtira]] e dytë për nga madhësia pas [[Antarktiku]]t në botë, me 9 000 000 km2 e cila gjendet në veri të [[Afrika|Afrikës]]. Sipërfaqja e Saharasë është përafërsisht sa 50 shtetet e [[SHBA]]-ve. Emri i Saharasë rrjedh nga fjala [[Gjuha arabe|arabe]] (arab. صحراء), që do të thot shkretëtirë.
Sahara, ashtu çfarçfarë është sot ekziston për 3.500 vjet.Gjithashtu ka pak bimë të cilat kanë një sasi të kufizuar uji në të
 
= Klima dhe Temperatura =
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve