Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Kali i Trojës (informatikë)"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shtator → shtator duke përdorur AWB)
No edit summary
{{pa referenca|13 shtator 2008}}
 
'''Kali i Trojës''' ([[ang.]]: '''Trojan horse''' ) është një [[malware]] i fshehur në një program tjëtërtjetër i cili pastaj kryen detyrën për te cilën është dërguar. Kështu që [[Worm (informatikë)|worm]]-ët ose virus-at, mund të jenë Kal i Trojës. ShpeshëherëShpeshherë trojanet hapin porta të kompjuterit pa dijen e shfrytëzuesit dhe shkarkojneshkarkojnë virusa nga ndonjë faqe e caktuar e internetit. Ai po ashtu mund të ju vjedhë fjalekalimetfjalëkalimet t´i kopjojë të dhënat apo të ekzekutojë çfardoçfarëdo qoftë aplikacioni. Por më së keqi është ajo se ai mundë të autorizoj dikë të hyjë në rrjetin apo kompjuterin tuaj dhe të marrë kontrollin mbi të.
 
== Evoluimi i trojanëve ==
Versionet e para të trojanëve (shkurt nga kali i Trojës) nuk ishin shumë diskret sepse ata kur lansoheshin afishonin një mesazh të errorit të tipit : "një faill.DLL requis xxxxx.DLL nuk është gjetur". Por versionet më të reja të trojaneve është shumë vështirë të detekthendetektohen sepse ata janjanë shumë diskret dhe mundë të jenë në mbrendësin e një programi i cili funksionon normalisht.
 
== DetektimiiDetektimi i trojanëve ==
PrezencenPrezencën e një kali të trojësTrojës mund ta hetojmë me funksionim të pazakonshëm të kompjuterit. P.sh. kur jemi të lidhur në internet hard disku juaj punon edhe pse ju nuk bëni asgjë apo nëse dritaret hapen e mbyllen pa kontrollin tuaj do të thotë se ka gjasa të mëdha të jeni i infektuar.
 
== Mbrojtja nga trojanët ==
Nëse ju dyshoni se jeni të infektuar nga ndonjendonjë trojan është e rekomandueshme të përdorni një program i cili i heton dhe i largon këta nga kompjuteri juaj.
 
përPër te mbrojtur kompujterinkompjuterin tuaj ju mund te scannoni me antivirus qe e keni ose mund ta shkarkoni nga interneti ..
 
për me teper info ndaj viruseve me gjni ne facebook genis arapaj
 
== Shih edhe ==