Dallime mes rishikimeve të "Brigada e Dytë Sulmuese e Kosovës"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
 
vNo edit summary
'''Brigada e Dytë Sulmuese e Kosovës është ''' është formuar më [[9 Shtator|9 shtator]] [[1944|të vitit 1944]] në fshatin Lilance[[Lilanca|Lilancë]] të [[Bujanoci|Bujanocit]] nga ana e Aradhës Partizane të Kosovës si dhe partizanve të arddhur nga rrethinat e [[Gjilani|Gjilanit]] dhe [[Kaçaniku|Kaçanikut]]. Në ditën e formimit brigada kishte katër batalionetbatalione me rreth 600 luftëtarë, dhe në fund të vitit numri i ushtarve arriti në rreth 1,600.
 
== Shih edhe ==
* [[Lufta e Dytë Botërore]]
* [[Brigadat e Kosovës në LNÇ]]
{{cung}}
 
[[Kategoria:Lufta e Dytë Botërore]]
[[Kategoria:Brigada]]
[[Kategoria:Formacione partizane]]

Menyja e lëvizjeve