Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Brigada e Katërt Sulmuese e Kosovës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
 
vNo edit summary
'''Brigada e Katërtë Sulmuese e Kosovës ''' është formuar [[13 tetor]] [[1944]] në [[Krumë]] ([[Shqipëria|Shqipëri]]) nga ana e Batalionit Partizan të Kosovës, luftëtarve të rinjë si dhe të një numri të udhëheqësve [[Brigada e Parë Sulmuese e Kosovës|Brigadës së Parë Sulmuese të Kosovës]]. Ajo kishte tri batalione me rreth 400 luftëtarë, dhe në fund të dhjetorit, arriti në rreth 2.000 luftëtarë.
== Shih edhe ==
* [[Lufta e Dytë Botërore]]
* [[Brigadat e Kosovës në LNÇ]]
{{cung}}
 
[[Kategoria:Lufta e Dytë Botërore]]
[[Kategoria:Brigada]]
[[Kategoria:Formacione partizane]]