Dallime mes rishikimeve të "Anatomia"

Jump to navigation Jump to search
880 bytes added ,  3 vjet më parë
Removed redirect to Anatomia e njeriut
(Anatomia u zhvendos tek Anatomia e njeriut. Arsyja: kjo zhvendoje bëhet sepse kemi anatomi të kafshëve dhe të njeriut)
 
(Removed redirect to Anatomia e njeriut)
Etiketat: Përpunim pamor Hoqi ridrejtimin
'''Anatomia''' është dega e biologjisë e lidhur me studimin e strukturës së organizmave dhe pjesëve të tyre. Anatomia është një degë e shkencës natyrore që merret me organizimin strukturor të gjërave të gjalla. Është një shkencë e vjetër, që ka fillimet e saj në kohët parahistorike. Anatomia është në thelb e lidhur me embriologjinë, anatominë krahasuese, biologjinë evolucionare dhe filogjeninë, pasi këto janë proceset me anë të të cilave gjenerohet anatomia mbi implikimet e menjëhershme (embriologjinë) dhe kohëzgjatjen e gjatë (evolucionit). Anatomia njerëzore është një nga shkencat thelbësore thelbësore të mjekësisë. Anatomia dhe fiziologjia, të cilat studiojnë (respektivisht) strukturën dhe funksionimin e organizmave dhe pjesëve të tyre, bëjnë një palë të natyrshme të disiplinave të lidhura dhe shpesh studiohen së bashku.
#REDIRECT [[Anatomia e njeriut]]
 
== Burimet ==

Menyja e lëvizjeve