Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Celuloza"

430 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
 
No edit summary
 
{{cung}}
Kimikisht, një [[karbohidrat]] kompleks. Përbërësi kryesor i mureve të qelisë së [[bimë]]ve dhe rrjedhimisht përbërësi kryesor i shumë fabrikuesve të produkteve të fijeve, si [[letra]], [[dërrasa]], [[pambuku]] dhe [[pëlhura]]. [[Bimë]]t tradicionale perëndimore për prodhimin e celulozës ishin [[pambuku]] dhe [[lini]].[[ Druri]] ka qenë burim kryesor i bërjes së fijeve të letrës që nga viti[[ 1850]].
936

edits