Përdoruesi diskutim:Drita

  Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Drita. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
  Fillo një temë të re diskutimi.
  Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

  Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

  Lutje!!!

  Si mundem te postoj foto, ikona ne wikipedija. Jam duke perkthyer rreth qytetit Bonn të Gjermanis, por fatkeqsisht nuk dij se si ta rregulloj faqen, te jet e njejt sikur faqet e tjera te qyteteve qe shoh ketu, pra me foto dhe te dhenash tjera! Flm.

  Shume lehte eshte, [[Figura:emri i figurës]], dhe nese mundesh me be si tjerat eshte mire, amo nese nuk mundesh, nuk eshte problem, dhe nese ky pyetje, pyet. --Ko.S.y diskuto°) 13 Shkurt 2007 01:31 (UTC)

  ....hahahah po po per ty leht, por me pyt mua qe po ndihem si te isha ne nji LABIRINT hahahaha... shpresoj se do i dal disi me fotot, per perkthimet skam aq problem ama me fotot mos me pyt!!!! Flm per pergjigjen. Thanx.

  Ne fillim (gati) cdo perdorues ka problem, por pas nje kohe eshte shume lehte. --Ko.S.y diskuto°) 13 Shkurt 2007 01:45 (UTC)

  P.S. E kisha fjalen per postimet siç janë në faqet e tjera në menyrë profesionale, kërko ndoj qytet nga listat e huaj pastaj besoj do e kesh me qarte se çfar po kërkoj të dij! The End.

  Vallai nuk po te kuptoj tash cka po kerkon. --Ko.S.y diskuto°) 13 Shkurt 2007 01:45 (UTC)

  Rreth figurave[Redakto nëpërmjet kodit]

  Foto sa per spjegim

  E nderuar perdoruese me sa verejta ju jeni edhe njohese e gjuhes gjermane keshtu qe dhe e shfrytezoni ndoshta edhe wikipedian gjermane si burim.

  Me kete deshta te them se kurdo qe te tentoni qe nga atje te bartni ndonje foto, figur, ikonë fillimisht shihni tek figura shembull: de:Bild:Lage der kreisfreien Bundesstadt Bonn in Deutschland.png se a e ka stampen: Wikimedia Commons dhe nese e ka atehere foton nuk keni pse te mundoheni te e ngarkoni ne wikipedia shqip sepse vetem duke kopjuar emrin shembulli i mesiperm: Lage der kreisfreien Bundesstadt Bonn in Deutschland.png atehere figura bartet automatikisht si vijon:

  [[Figura:Lage der kreisfreien Bundesstadt Bonn in Deutschland.png|thumb|Right|200px|Foto sa per spjegim]]

  Pra ti mund te kerkosh dhe te gjesh foto te shumta dhe materiale tjera spjeguese ke: Wikimedia Commons

  Shendet dhe pune te mbare. (Puntori 13 Shkurt 2007 09:48 (UTC))


  Pershendetje Puntor, Te flm shume per spjegimin, tani e kuptova dhe me mire. Thanx gjithashtu pune te mbare, e shendet, kalo mire.


  Teksti akoma në perpunim[Redakto nëpërmjet kodit]

  Kemi 2 situata per kete pune:

  1. Nese e ke nje tekst si tek Prusia dhe nje pseje e ke perpunuar dmth e ke mbaruar dhe nje jo atehere ate qe nuk e ke punuar fare e fsheh sic e kam bere une, dmth e ruan vetem ne kod duke perdorur kto shenja: <!--- Teksti qe e fsheh --->.
  2. Nese e ke nje punim duke e bere dhe nuk don qe askush te nderhyj per te permirsuar derisa te e krysh cka je duke punuar e shkruan kete {{Inuse|Drita}} dhe del nje kartror paralajmerues se ndokush eshte duke punuar si ky meposhte:

  {{Inuse|Drita}}

  P.S. Per ta shkru kohen identin edhe daten se kur ke postu diskutimin (sepse ne artikuj nuk lejohet shkruaje kete: (~~~~). Shendet. (Puntori 13 Shkurt 2007 13:02 (UTC))

  Materiali[Redakto nëpërmjet kodit]

  O me fal per nderhyrjen :). por une asgje nuk kam prishur as humbur. Cdo gje eshte tek : Historiku. Pra cdo faqe ka nje nyje siper si : Historiku - ky far historiku tregon se kush ka punuar dhe cka ka punuar dmth gjithashtu mban dhe tekstin paraprak pa mos e grisur ku mundeson kthimin e artikujve ne gjendje te meparshme si dhe ripertrirjen ose permirsimin e tyre :).

  Shendet. (Puntori 13 Shkurt 2007 17:31 (UTC))

  Ngarkim i skedave nga PC ne wikipedia dhe lidhjet e brendshme??!?!?!?!?!!?!?[Redakto nëpërmjet kodit]

  Cila eshte procedura per te ngarkuar foto, nga PC ne wikipedia!!!


  Edhe tek disa lidhje te brendshme, po hasi ne telashe me mbaresat e emrave, gjegjesisht nese e shkruaj te Danimarkës dhe fjala Danimarkë e fus në kllapat, pastaj del se kinse nuk ka faqe me Danimarkë ngase ne rubrikat e wikipedis eshte e shkruar me Danimraka, kte e mora si shembull konkret.,

  Pergjigje:
  1. Per te ngarkuar foto prej kompjuteri ne wikipedia perdor ne anen e djatht e ke Ngarkoni skeda.
  2. Sa i perket kur kemi Danimarkën dhe danimarka atehere kemi 2 situata:
   • Kur kemi Danimarkë e përdorim:: [[Danimarka|Danimarkë]] (shembuj tjere: [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shteteve të Bashkuara]]) pra e para eshte ajo qe na lidh e 2 ajo qe na del ne tekst dhe të mundëson cfardo kombinimi të duash të besh.
   • Kur kemi shtetit e fjala e p♪7rdorim stilin [[shteti]]t


  Falemnderit per pergjigjen. Kalo mire.


  Shendet. (Puntori 19 Shkurt 2007 08:16 (UTC))

  Kategorizimi[Redakto nëpërmjet kodit]

  Tashme mendoj se e ke kuptuar se si kategorizohen artikujt.

  Nese nje artikull nuk e din se ne cilen kategori me e vendu atehere vendoje tek: [[Category:Pacaktuar]] dmth Category:Pacaktuar dhe nga atje ne i shohim dhe i vendosim ne kategorin perkatese.

  P.S. Kur shkruan ne diskutime mos harro me e vendu emrin e ajo behet vetem duke shkrujt kete: (~~~~).

  Shendet. (Puntori 20 Shkurt 2007 11:27 (UTC))

  Regjistri i bllokuar =[Redakto nëpërmjet kodit]

  hahahah sapo te shkruajta nje shenim me sugjerime dhe vet nuk i aplokova kete here dhe shkoi shenimi.

  Keshtu: Kur punon ndonje punim ose perktheje ne word ose dokument jasht wikipedias sepse ndodh qe ndonjehere ndokush ka punuar ne te njejtin punim dhe ka postuar para teje kur tenton ti atehere te humb punimi jot ose ndodh qe regjistri bllokohet dhe perseri ka shnase punimi te te humb.

  Regjistro bllokohet nga angazhimi i tepert i servereve te Wikipedias (te gjith wikipedias ne tegjitha gjuhet), tani nuk e di si i kan te radhitur serveret baza e wikimedias por ky angazhim e stanono viprimin ndonjehere keshtu qe pas ca kohe prape lirohet. (Puntori 21 Shkurt 2007 15:35 (UTC))


  Ncuuuuuk, gabim e paske kuptu! Nuk është problemi tek textet, por siç duket është te figura, tani ishte zëvendësuar amblema me nji tjetër fajll! Atë tjetrën figurë, s'kisha pas drejt të e mirja... flm për mundin.... te pershendes e kalo mire.

  (Drita 21 Shkurt 2007 17:33 (UTC))

  Tungjatjeta Drita![Redakto nëpërmjet kodit]

  Jam gati t´ju ndihmoj kurdoherë e kudo që të mundem.
  S´ka gjë që shkruat në faqen time vetjake. Jeni e falur.Smile.gif
  Mirushkruashim!
  Lekë Mjeku 22 Shkurt 2007 14:07 (UTC)

  Shqiperia[Redakto nëpërmjet kodit]

  Ne pjese qe me ke ceku ti behej fjale per njesite administrative ne shqiperi te njohura si Rrethe, kurse qytetet jane tegjith ne te shquar Berati, Tirana, Korça, Lezha etj. (Puntori 16 Mars 2007 10:27 (UTC))

  Fotot[Redakto nëpërmjet kodit]

  Fotot që e kanë këtë shenjë Commons-logo.svg në wikit tjera, nuk kanë nevojë të bëhen Upload edhe njëherë në Wikin shqip. Ato mundesh thjesht ti lidhish në artikuj pa i bërë upload, vetëm kopjoe emrin. tung --bet_0 23 Mars 2007 08:51 (UTC)

  Po e dij Bet, por me shume me merr kohe ti kerkoj neper vikipedijat e tjera, se sa prej googles me i shkarku fotot dhe me i postu ketu, sepse ka disa prej tyre edhe nuk po barten, vecanerisht e kam fjalen tek hartat, kur po e bej bartjen e hartes po ju mungon pika e qytetit, kurse une nuk dij se si shtohet pika e qytetit ne harte, me siguri ndoshta duhet te jepen koordinatat apo dic e tille, nuk e dij! (--Drita 23 Mars 2007 12:08 (UTC)).
  Nëse je duke kërkuar diçka është më mirë të shohësh së pari në commons, se këtu ka shum foto dhe janë të licencuara si duhet. gjithashtu gjen shum foto dhe nuk ke nevojë ti bësh upload se Commons i takon projektit të njëjt si Wikipedia, vetëm e kopjon emrin e fotos dhe e pat kjo punë. Fotot prej google apo diku tjetër nuk është e lejuar të bëhen upload pa e pyetur autorin e fotos, kështu që bën që ato grisen nëse dikush ankohet ose vërtetohet që ato nuk kanë licencën e duhur. Dhe një send tjetër, qëllimi parësor i Wikipedisë nuk janë fotot, por tekstet, dhe nëse mungon një foto nuk është edhe aq problem i madh. Sa u përket këtyre hartave me koordinata duhet të programohet një stampë speciale për secilin shtet më vete. Ko.S. e provoj të bëj një për Shqipërinë, por ato janë shum të komplikuara dhe nuk funksionojn akoma si duhet në Wikin shqip. Ndoshta do të kemi mundësi për këto harta në të ardhmen. tung --bet_0 23 Mars 2007 15:07 (UTC)
  Kuku more Bet, je kah me shtyen qe ti heqi krejt fotot dhe shkrimet e mija qe kam postu ketu (por spo di se qysh)! Sa i perket fotove, ishte puna se disa edhe nuk me pelqenin (cka me bo qe jam pak ma zgjedhse), edhe thash pse mos me postu dicka ma te bukur per dallim prej atyre fotove qe jane ne wiki, por dakort tani e morra vesh se ku qendroka problemi i ngarkimeve, flm per sqarimin tend. Edhe e dyta e dij fort mire qe ne wikipedija me primare jane tekstet, nuk jam ndoj analfabet,... por shkruni more edhe ju tjert, qyh! Me ato mundesit e mija dhe me kohen e lire qe kam, mendoj se mjaft tekste kam postuar ketu. Sa i perktet atyre hartave pytni ne wikit tjera, gjermant apo anglezt, besoj se ju japin pergjigje konkrete se si duhet te pregaditet hartat me koordinata. Tung. 23 Mars 2007 16:21 (UTC).
  Mos i mer fjalët e mija si kritikë, por si këshillë nga një përdorues me përvojë. Sa më përket mua edhe ashtu nuk kam shumë kohë për Wikipedinë, duke i korigjuar autorët e tjerë nuk më mbetet aspak kohë (për fat të keq) për të postuar artikuj të mirë vetë. Sikur gjysma e përdoruesvë të regjistruar këku të kishte punuar sa gjysma yte këtu, Wiki shqip i kishte kalur artikulli e 100 000 - të. Mos u demoralizo dhe vetëm vazhdo më tutje kështu si deri tash. tung —bet_0 23 Mars 2007 18:27 (UTC)
  Jo mor, pse me u demoralzu, qyh... nuk bazohem ne ato kritikat e siperme te tua, une vazhdoj dhe tutje po ti ndaq plas, qyh! hahahah ....hajt pra kalo mire . Drita 23 Mars 2007 22:25 (UTC))

  Figurat pa licencë[Redakto nëpërmjet kodit]

  Të drejtohem pasi që ke ngarkuar shum foto kohëve të fundit dhe shumica prej tyre janë pa licencë. Shiko listën këtu (janë krejt foto që i ke ngarkuar ti edhe ato me licencë) dhe licencoi foto si duhet se përndryshe fotot pa licencë do të grisen në një afat prej 2 javësh. tung —bet_0 24 Mars 2007 20:38 (UTC)


  Le te shlyhen bo, qyh. Edhe ashtu nuk te pelqyn, apo thjesht dhe te bezdisen. Tash rahatohu qe po mundeshka qe te shlyhen Drita 24 Mars 2007 22:19 (UTC).
  Edhe me te drejt nuk i kam më fotot ne pc, pasi qe i pata shlyer qysh me heret... se ne fakt, do i postoja. Dhe heren tjeter, ju lus juve administratoreve qe te jeni paksa me te qarte ne spjegime lidhur me ngarkimin e fotove, dmth kur te vijn anetaret e rinj, tregojuni, qe fotot qe miren nga ndonje web faqe tjeter, ato pas dy jave shlyhen, pra numroni edhe arsyjet e jo vetem trup e shkurt, aty e ke katroren per te ngarkuar fotot, si dhe bone veq copy nga wikit tjera, mendoj se duheni te jeni paksa me preciz ne dhenien e pergjigjeve e jo vetem tia futni kot. Tung.24 Mars 2007 22:35 (UTC).


  Veni Re!: Fotot e dhëna PA LICENCË ose PA PËRSHKRIM SE NGA JANË MARRË (BURIMI I SKEDËS) njihen si plagjiaturë dhe do të GRISEN. Ju lutemi vendosni informacionin e duhur. Ky rresht është shkruar me të kuqe dhe shkronja të mëdha në maskën ku ngarkohen skedat. A nuk është i qartë?! Më vjen keq për punën dhe mundin tuaj, pasi që janë shumë foto të dhash kohë prej 2 javësh, përndryshe afati i grisjeve është 5 ditë për fotot pa lincencë. mua nuk më bën një kënaqësi të veçantë ta grisi punën e dikujt tjetër, por këto jan rregulla të cilat vlejn për të gjithë. tung --bet_0 25 Mars 2007 09:14 (UTC)

  Tung tung Bet, sprish kurrfar pune, grisi shlir fotot, une nuk e mar dicka tragjike ihaaaaaaa. Ato apet munen me u ngjit, qyh. Dhe ske faj, por puna eshte qe kush ka kohe me lexu holle e holle rregullat e wikipedis. Por tani i kam gjithat qe qarta, pos lidhur me lidhjet, qe nuk dij se si shkojn punet, por shpresoj se aty do kem perkrahjen-ndihmen tuaj (adminnitratoreve). Tung dhe kalo mire. 25 Mars 2007 12:20 (UTC).


  Pershendetje, te nderuar bashke kontribues puna jone ketu nuk ka lidhje me ate me njeh s'me njeh me don s'me don, por ka te bej me vleren e mire te cilen duhet te e arrijne. Keshtu qe vlera e mire arrihet ne bahkepunim dhe pa embenglje sepse nese ndonjeri e parashtron ndonje propozim atehere ai propozim sigurisht ka nje kuptim per ate dhe eshte parashtruar.

  Sa i perket fotove pa lisence eshte gjeja me e madhe dhe me e keqe qe ne wikipedia shqip behet, pra ngarkohe foto pa lisence ose i vendohet lisence e rrejshme. Per t'i ikur kesaj e pastaj te pesojme me mire le te merren nga commons. Nese nuk pajtohesh me kete diskuto tek Wikipedia:Foto pa licencë të caktuar.

  Drita eventualisht nese per ndonje gje sje e kenaqur ose nuk pajtohesh sepse ke ide me te mire lirisht parashtroje tek Wikipedia:Kuvendi dhe ajo ceshtje nuk mund te kaloj pa u diskutuar. Shendet. (Puntori 26 Mars 2007 07:53 (UTC))

  Tung tung Puntor, jo jo skam verejtje, pos gjeni se si behen hartat me koordinata. Perndryshe cdo gje eshte okay. Nese kam ndoj ide, gjithsesi se e prezantoj aty tek forumi postues. flm per dhenien e adresave te forumit per licencat dhe per shyqrtim te ideve. Por prap se prap, nuk e kam te qarte punen e licenzimeve, a duhet p.sh. aty ku merret fotoja pra, qe te kontaktohet me ate web faqe permes emailit qe me i pyt a ben me i mar fotot per wikipedi?! , a po ashtu, ose jam gabim!!!! 26 Mars 2007 13:14 (UTC).

  Figurat e ngarkuara[Redakto nëpërmjet kodit]

  Figurat me poshte u grisen per shkak te lisences ose per shkak te ekzistimit te tyre ne projektn "commons" :

  Figurat: Schleswig_(Stadt).png, Jena.png, Map schwerin1.png, Berat2.jpg, Berat4.jpg, Nancy-photo-7.jpg, Kalaja berat.jpg, Michelangelo Pieta icona.jpg, Ausschnitt aus die erschaffung adams 7390001.jpg, Tomb lorenzo medici detail hi.jpg, 55410 original.jpg, Baccus1.jpg, M.angjelo.jpg, Moses sculpture tomb pope jul hi.jpg, Michelangelo JGericht4.jpg, Dijon map.png, Amiens map.png, MannheimRheinschanze.jpg, Schwetzingen01.jpg, Jackson Pollock.jpg, Ed harris.jpg, Cannes map.png, Gostivari.jpg, Tetova mk.png dhe Manastiri.png.

  Figura: Formula boyle.png u licensua.

  Pershendetje. (Puntori 12 Dhjetor 2007 14:04 (UTC))

  Georgius Agricola[Redakto nëpërmjet kodit]

  Tung Drita.

  Të lutem mos ma merr për të keqë mirëpo ne kemi biseduar për çështjen e shënimit të lindjeve dhe vdekjve dhe kemi vendosur që simbolet fetare të mos jenë prezente në këto raste. Shkaqet pse janë të shumëllojshme mirëpo në fund kjo është enciklopedi shkencore. --Hipi Zhdripi 28 Mars 2007 17:02 (UTC)

  ok ska problem... megjithse s'ka kurrfar te keqe ketu se edhe po pritoj me shkru, e kur po i bej copy veq po i ndroj do shkronja te vogla qaty....28 Mars 2007 17:37 (UTC).

  * & †[Redakto nëpërmjet kodit]

  Hej Drita, te personat shqip nuk shkruhen keshtu, ashtu si e kam pa vec gjermanet e kane, te WP shqip eshte keshtu: ka lindur, lindi, lindur apo u lind dhe ka vdekur, vdiq, vdiqur, me se miri dhe me se shkurti perdori lindi dhe vdiq, dhe mundesh me ; me zevendos, flm per mirkuptim. --Proud To Be Albanian diskuto°) 28 Mars 2007 17:25 (UTC)

  ok, do t'i shkruaj pra me u lind.... edhe flm per sqarimin, se i ngatëroj ne shqip fjalet ka lindur apo u lind, por me shume do thoja se duhet te jet u lind, tash e kam te qarte. thanx. 28 Mars 2007 17:42 (UTC).
  Me shume perdoret lindi dhe vdiq, ishte mire te jete me tej ashtu, data shkruhet keshtu: 1 janar, pa pike dhe shkronje te madhe. Dhe je duke be nje pune te mire ketu, me tej ashtu. --Proud To Be Albanian diskuto°) 28 Mars 2007 20:39 (UTC)

  Ju keni ngarkuar figura që nuk janë përdorur në asnjë faqe. Mund ti fshini ose të gjeni artikujt e përshtatshëm ku mund të përdoren.--Roboti Tung (diskutimet) 9 shtator 2012 14:19 (CEST)Reply[përgjigju]

  Ju keni ngarkuar figura që nuk janë përdorur në asnjë faqe. Mund ti fshini ose të gjeni artikujt e përshtatshëm ku mund të përdoren --OlsiBot (diskutimet) 9 shtator 2015 03:53 (CEST)Reply[përgjigju]