Dallime mes rishikimeve të "Sateliti artificial"

Jump to navigation Jump to search
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 217.24.242.98) dhe riktheu rishikimin 1774223 nga Βατο
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 217.24.242.98) dhe riktheu rishikimin 1774223 nga Βατο)
 
{{Joref}}
[[File:Skylab and Earth Limb - GPN-2000-001055.jpg|thumb|Sateliti artificial [[Skylab]].]]
'''Satelitët artificialë''' janë paisje të cilat shërbejnë për dhjerjen e [[transmetimi|transferim]] të të dhënave anembanë rruzullit [[Toka|tokësor]].
 
Është e qartë se njerëzit janë shumë pak të informuar lidhur me këtë lloj teknologjie që ka bërë revolucion në jetët tona. Nëpërmjet satelitëve sot mund të parashikohet moti, mund të flasim në celular, futemi në internet, shikojmë zonat me minerale, shikojmë ku ka ujë nën tokë e shumë e shumë të tjera. Të gjitha këto janë realizuar pas lëshimit në orbitë të 4000 satelitëve artificialë, secili prej tyre me një mision të caktuar.

Menyja e lëvizjeve