Ndryshimi mes inspektimeve të "Himni i Evropës"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
[[File:Ninth Symphony original.png|thumb|Faqe nga dorëshkrimi i Simfonisë së 9 të Bethovenit]]
[[File:Beethoven.jpg|thumb|[[Ludwig van Beethoven]]]]
'''Himni i Evropës''' i njohur ndryshe edhe si Himni i Gëzimit ose [[Ode gëzimit|Ode Gëzimit]] (Titulli origjinal Gjermanisht: "An die Freude") është himni i [[Këshilli i Evropës|Këshillit të Evropës]] dhe [[BE|Bashkimit Evropian]], e ku që të dyja i referohen asaj si Himni i Evropës.<br />
Që nga viti 1972, Himni Evropian është një pjesë nga preludi i ''Odës së Gëzimit'' të [[Friedrich Schiller]]it si dhe të simfonisë së 9-të të [[Ludwig van Beethoven|Bethovenit]] të vitit 1823.
Himni është përgatitur për raste zyrtare të dy organizatave (të tilla si nënshkrimi i marrëveshjes), dhe është një nga simbolet Evropës. <br />
Anonymous user

Menyja e navigimit