Dallime mes rishikimeve të "Dendësia"

Jump to navigation Jump to search
56 bytes added ,  3 vjet më parë
v
U kthye versioni 1923048 i bërë nga 46.99.124.18 (diskutimet): rv-v
(d=m/v eshte formula e dendesis , neper detyra mund tete bie te gjesh dhe masen ose vellimin, formul per masen d=m/v=M=v•d formula per vellim d=m/v=v=m/d)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthye versioni 1923048 i bërë nga 46.99.124.18 (diskutimet): rv-v)
Etiketa: Undo
{{SC|Data|Artikulli perdor fjale jo-teknike per te shpjeguar dukurine, prezanton koncepte qe nuk kane te bejne me termin fizk ne te njejtin paragraf}}
'''Dendësia''' në shkencat natyrore përkufizohet si sasia e materies përbrenda një vëllimi. Ky term përdoret edhe nga shkencat shoqërore ku si materie mund të merret diçka tjetër dhe në vend të vëllimit merret sipërfaqja sikur te rasti i dendësisë së popullsisë.
 

Menyja e lëvizjeve