Ndryshimi mes inspektimeve të "Kurdistani"

Jump to navigation Jump to search
119 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 84.210.66.167 (diskutimet) në versionin e fundit nga Xhei Vladi.)
Etiketa: Rollback
v
Etiketa: Undo
{{coord|37.00|N|43.00|E|source:wikidata|display=title}}
[[FiguraSkeda:Iraqi Kurdistan in Iraq (de-facto and disputed hatched).svg|thumb|rightparapamje|300px| Pozita gjeografike e Kurdistanit]]
[[FiguraSkeda:Kurdish-inhabited area by CIA (1992).jpg|thumbparapamje|left|300px| Kurdistani]]
 
[[Figura:Kurdish-inhabited area by CIA (1992).jpg|thumb|left|300px| Kurdistani]]
'''Kurdistani''' është tërësi regjionale , pjesa perëndimore e së cilit i takon [[Turqi]]së. Shtrihet në jug të maleve të Tauruseve Juglindore dhe të kufirit me [[Sirinë]] dhe [[Iraku]]n. Ka një natyrë fiziko-gjeografike të ngjashme me të [[Armeni]]së. Pjesët e larta të maleve i përshkojnë rrjedhjet e lumenjve të sistemit të [[lumi]]t [[Tigër]]. Vendet më atraktiv dhe më të banuara pikërisht janë këto lugina të lumenjve, në të cilat kultivohen drithërat dhe duhani. Malet e larta, në të cilat mbizotërojnë kullotat alpine, kanë bazë të mirë ushqyese për zhvillimin e blegtorisë. Në to kryesisht kullosin tufa të mëdha të dhenve dhe të dhive.
[[Kurdët]] përbëjnë elementin kryesor të popullsisë së Kurdistanit.
 
Rajoni Mokryan përfshin dy qytetet e Piranshahrit dhe Bijar.
 
[[Kategoria:Turqi]]
[[Kategoria:Irak]]
[[Kategoria:Iran]]
[[Kategoria:Siri]]
63

edits

Menyja e navigimit