Ndryshimi mes inspektimeve të "Bibla Valenciane"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
 
 
 
Gjatë [[Inkuizicioni|Inkuizicionit]], të gjitha kopjet u dogjën, dhe [[ Daniel Vives|Daniel Vives]], i cili u konsiderua si autori kryesor, u burgos. Sidoqoftë, përkthimi tani i atribuohet [[Bonifacio Ferrer|Bonifaci Ferrer]]  <ref>{{Cite journal|last=Arthur Terry (1999) Tirant lo Blanc: new approaches; p. 113.--On 12 April 1483, Daniel Vives told the inquisitors how two translators 'undertook to emend a copy of a Bible written en vulgar limosi (that is, 'Old Catalan') . . . but had a difficult time changing those Limousin words into Valencian'|first=|date=|title=|url=|journal=|language=en|volume=|pages=|via=}}</ref>
 
Fleta e fundit e mbijetuar e kësaj biblike është në [[ Shoqëria Hispanike e Amerikës|Shoqërinë Hispanike]] në New York City.
 
== Referimet ==

Menyja e navigimit