Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

Jump to navigation Jump to search
2 bytes added ,  3 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.252.45.106) dhe riktheu rishikimin 1967051 nga Βατο)
Etiketa: Manual revert
 
[[Skeda:Face of King Gentius on Ancient Illyrian coin.jpg|thumb|djathtas|250px|Fytyra e mbretit Gent në monedhën e lashtë ilire]]
'''Genti ose Genci''' ishte mbret ilir që sundoi nga vitivitgri 181 deri në vitin 168 p.e.s. Ishte biri i mbretit [[Pleurati]]t (lat. Pleuratos) i cili u bëri rezistencë romakëve në zgjerimin e aspiratave të tyre në tokat Ilire. Genti ia arriti që të forcoje shtetin e tij politikisht, ushtarakisht si dhe ekonomikisht.
 
[[Skeda:2000 lek 2009 ob.jpg|thumb|majtas|300px]]
Anonymous user

Menyja e navigimit