Dallime mes rishikimeve të "Konferenca e Jaltës"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.254.3) dhe riktheu rishikimin 2135930 nga Drenisa)
Etiketa: Manual revert
No edit summary
 
'''Konferenca e Jaltës''' ishte një takim diplomatik të krerëve aleate [[Franklin D. Roosevelt]] ([[Shtetet e Bashkuara të Amerikës]]), [[Winston Churchill]] ([[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut|Mbretëria e Bashkuar]]) dhe [[Josif Stalini|Josif Stalin]] ([[Bashkimi Sovjetik|BRSS]]) ei cilacili gjendetu mbajt në vendpushimin Crimean[[Krimea|krimeas]] e [[Jalta|Jaltës]], prej 4 deri më 11 shkurt 1945. Ky ishte takimi i dytë inga tre takimittakimet Aleatealeate gjatë [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]] (1939-1945). Temat e konferencës ishin kryesisht ndarjenndarja e Gjermanisë dhe shpërndarjenshpërndarja e energjisë në Evropë pas përfundimit të luftës.
 
== Vendimet ==

Menyja e lëvizjeve