Dallime mes rishikimeve të "Peter Bartl"

Jump to navigation Jump to search
47 bytes added ,  3 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
[[Skeda:peter_bartl_albanien.jpeg|thumb|right|Kopertina e librit Albanien: Vom Mittelalter bis zur Gegenwart nga Peter Bartl|250px]]
'''Peter Bartl''' (Cottbus, [[Gjermania|Gjermani]], [[1938]] në Cottbus,- [[Gjermania22 Mars|Gjermani22 mars]] [[2022]]) ështëka qenë studiues dhe historian gjerman, specialist i historisë shqiptare.
 
Bartl studioi historinë e Evropës Lindore, Sllavistikë dhe Turkologji në Göttingen dhe [[Mynihu|Mynih]]. Që nga viti [[1980]] është Profesor i Historisë së Evropës Lindore dhe Juglindore në Universitetin e [[Mynihu]]t dhe gjithashtu është në krye të Institutit shqiptar atje.<ref>{{Cite book|last=Elsie|first=Robert|url=https://books.google.al/books?id=6inIiCF_930C&pg=PA35&lpg=PA35&dq=peter+bartl+Cottbus&source=bl&ots=Q0shY4x6ys&sig=UvHNozh3GepH4XIOeyeLLxJ6LJU&hl=sq&sa=X&ved=0ahUKEwjbhtXov9rbAhWQaFAKHWYUB1YQ6AEIOzAE#v=onepage&q=peter%20bartl%20Cottbus&f=false|title=Historical Dictionary of Albania|last=Elsie|first=Robert|publisher=Rowman & Littlefield|year=2010|isbn=9780810861886|pages=35|language=en}}</ref>
 
== Vepra ==
== Referime ==
<references />
[[Kategoria:Libra]]
[[Kategoria:Lindje 1938]]
[[Kategoria:LibraVdekje 2022]]
[[Kategoria:Historianë gjermanë]]

Menyja e lëvizjeve