Dallime mes rishikimeve të "Kali i Trojës (informatikë)"

Jump to navigation Jump to search
v
joref // ky artikull duhet rishikuar dhe ndoshta rishkruar
v (roboti ndryshoj: vi:Trojan)
v (joref // ky artikull duhet rishikuar dhe ndoshta rishkruar)
{{joref|13 Shtator 2008}}
'''Kali i Trojës''' ([[ang.]]: '''Trojan horse''' ) është program i vogël i fshehur në një program tjëtër i cili pastaj kryen detyrën për te cilen është dërguar. Përngjan pak me virusin ai eksekuton instruksion për çfarë është programuar dhe është shumë diskret.Shpeshëherë trojanet hapin porta të kompjuterit pa dijen e shfrytëzuesit dhe shkarkojne virusa nga ndonjë faqe e caktuar e internetit. Ai poashtu mund të ju vjedhë fjalekalimet t´i kopjojë të dhënat apo të ekzekutojë çfardo qoftë aplikacioni. Por më së keqi është ajo se ai mundë të autorizoj dikë të hyjë në rrjetin apo kompjuterin tuaj dhe të marrë kontrollin mbi të.
 
'''Kali i Trojës''' ([[ang.]]: '''Trojan horse''' ) është program injë vogël[[malware]] i fshehur në një program tjëtër i cili pastaj kryen detyrën për te cilencilën është dërguar. PërngjanKështu pak me[[Worm virusin(informatikë)|worm]]-ët aiose eksekutonvirus-at, instruksionmund për çfarëjenë ështëKal programuari dheTrojës. është shumë diskret.Shpeshëherë trojanet hapin porta të kompjuterit pa dijen e shfrytëzuesit dhe shkarkojne virusa nga ndonjë faqe e caktuar e internetit. Ai poashtu mund të ju vjedhë fjalekalimet t´i kopjojë të dhënat apo të ekzekutojë çfardo qoftë aplikacioni. Por më së keqi është ajo se ai mundë të autorizoj dikë të hyjë në rrjetin apo kompjuterin tuaj dhe të marrë kontrollin mbi të.
 
== Evoluimi i trojanëve ==

Menyja e lëvizjeve