Dallime mes rishikimeve të "Viola"

Jump to navigation Jump to search
43 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Viola është një instrument që i përket familjes së harqeve dhe zbret nga braccio da mesjetar viola, e cila ishte luajtur pushimi në shpatull, ashtu si violinë. Ajo dallohet nga t...)
 
No edit summary
{{Gjuha shqipe}}
 
{{për përmirësim}}
 
 
 
Viola është një instrument që i përket familjes së harqeve dhe zbret nga braccio da mesjetar viola, e cila ishte luajtur pushimi në shpatull, ashtu si violinë. Ajo dallohet nga të fundit në madhësi (dhe rreth 1 / 7 madhe), për zgjerimin (është dhënë një e pesta më poshtë) dhe vulën (shumë më të thellë dhe më pak të ndritshme). Teknika e majtë dhe hark të njëjta si violinë dhe kryesore është që të contralto. Violets vogla (38-40 cm) ka një hollë zë, hundës, ato i madh (40-44) një të ngrohtë, ton rrumbullakët.
 

Menyja e lëvizjeve