Jump to content

Specnazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Trupat ruse pa shenja në ndërtesën e Verkhovna Rada të Republikës Autonome të Krimesë gjatë sulmit të saj.

Spetsnaz janë forca speciale në shumë shtete post-sovjetike. Historikisht, ky term i referohej Spetsnaz GRUBashkimit Sovjetik, njësitë e operacioneve speciale të GRU, shërbimi kryesor i inteligjencës ushtarake. Ai përshkruan gjithashtu task forcat e ministrive të tjera (siç është ODON i Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe njësia speciale e shpëtimit e Ministrisë së Situatave të Emergjencave) në vendet post-sovjetike.

Meqenëse spetsnaz është një term rus, ai zakonisht lidhet me njësitë speciale të Rusisë, por shtetet e tjera post-sovjetike shpesh u referohen njësive të tyre të forcave speciale gjithashtu me termin, pasi këto kombe gjithashtu trashëguan njësitë e tyre për qëllime speciale nga tani- agjencitë e sigurisë sovjetike të zhdukura. Brigada e 5-të Spetsnaz e Bjellorusisë është një shembull i një force spetsnaz jo-ruse.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]