Spiro Konda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Spiro Konda (Dardha, 1862 - Tiranë, 1967) ka qenë arsimtar shqiptar dhe ndër artikuluesit e fundëm të interesit kombëtar mbi pellazgët.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Dardhë të Korçës, i biri i Nikolla Kondës.[2] Spirua u mor qysh në rini me problemin pellazgjik, kur ishte student në Universitetin e Athinës, ku u diplomua për filologji klasike. Atje u u miqësua me disa autoritete shkencore të atij Universiteti si prof. Haxhillaqis dhe profesori i arkeologjisë me origjinë shqiptare Dhimitër Arvaniti.[3]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra e tij më e njohur ishte "Shqiptarët dhe problemi pellazgjik", botuar me 1964. Konda u harrua nga akademia shqiptare, e cila ishte nën influencen e Eqrem Çabej-it.[3][4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ardian Vehbiu (8 shtator 2020). "Mes pellazgëve të Kondës dhe etruskëve të Mayanit".
  2. ^ Moikom Zeqo (2004). Globalizmi dhe shqiptarët: biseda me Makabe Zaharinë. Florimont. fq. 121.
  3. ^ a b Bitraku, Apostol (15 qershor 2017). "Spiro Konda, i pari shkencëtar që mbrojti tezën e prejardhjes së shqiptarëve nga Pellazgët". Marrë më 20 nëntor 2017.
  4. ^ Shqiptari (3 prill 2017). "Spiro Konda "pellazgu", sa pak e njohim. Pse?". Marrë më 20 nëntor 2017.