Spitali i Vjetër Shën Gjoni (Belgjikë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Spitali i Vjetër Shën Gjoni në qytetin Brug të Belgjikës

Spitali i vjetër Shën Gjoni është një spital i shekullit XI i cili ndodhet në qytetin Bruges, (Belgjikë). I ndërtuar pranë Kishës së Zojës Sonë, ky njëherit është edhe njëri ndër spitalet më të vjetra në Europë.[1] Spital u bë i njohur sidomos gjatë mesjetës dhe ishte një vend ku pelegrinët e sëmurë dhe udhëtarët gjenin kujdesin shëndetësor. Objekti më vonë u zgjerua me ndërtimin edhe të një manastiri si dhe të një kuvendi. Ndërtimi dhe zgjërimi i mëtejshëm i objektit që u bë në shekullin XIX, çoi në një spital me tetë reparte të vendosura përreth një ndërtese qendrore.

Sot në kuadër të kompleksit spitalor gjendet edhe një muze i cili është quajtur sipas emrit të piktorit të hershëm holandez i lindur në Gjermani, Hans Memling. Këtu janë prezentuar një numër i veprave të piktorit në fjalë,[2] ashtu si edhe të dhënat mjekësore të spitalit, instrumentet mjekësore dhe vepra të tjera të artit. .[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sint-Janshospitaal". Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2013. Marrë më 2012-11-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Patrick Barkham (2008-05-03). "Land of the friet". The Guardian. Marrë më 2012-11-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Too Much Belgian Beer? Go to the Memling Hospital Museum in Bruges". 2010-04-01. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2012. Marrë më 2012-11-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 51°12'14"N 3°13'26"E / 51.204°N 3.224°D / 51.204; 3.224Coordinates: 51°12′14″N 3°13′26″E / 51.204°N 3.224°E / 51.204; 3.224