Jump to content

Squid Game

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Squid Game
Krijuar ngaHwang Dong-hyuk
Shkruar ngaHwang Dong-hyuk
Regjia ngaHwang Dong-hyuk
Luajnë
ShtetiKorea e Jugut
Gjuha në prodhimin origjinalKoreanisht
Nr. i sezoneve1
Nr. i episodeve9
Prodhimi
Kohëzgjatja32-63 minuta
Transmetimi
Formati i pikturës4K (Ultra HD)
Dolby Vision
Formati i zëritDolby Atmos
Transmetimi i parë17 shtator 2021
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Squid Game (koreanisht: 오징어 게임, Ojingeo Geim) është një serial televiziv i Koresë së Jugut me protagonistë Lee Jung-jae, Park Hae-soo, Jung Ho-yeon, Oh Yeong-su, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi, Kim Joo-ryoung dhe Wi Ha-joon. Seriali u shfaq premierë në Netflix më 17 shtator 2021.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një grup prej 456 personash nga të gjitha sferat e jetës janë të ftuar të luajnë një sërë lojërash për fëmijë me pasoja kërcënuese për jetën për të pasur një shans për të fituar një çmim prej 45.6 miliardë won jugkoreane (38.7 milionë dollarë amerikanë).[2][3]

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lee, Julie (10 gusht 2021). "Squid Game invites you to deadly childhood games on September 17". Netflix Media Center (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2021. Marrë më 12 gusht 2021.
  2. ^ "Squid Game – (Korean Drama, 2020, 오징어게임)". HanCinema (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2021. Marrë më 12 gusht 2021.
  3. ^ "Korean series 'Squid Game' gives deadly twist to children's games". ABS-CBN News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2021. Marrë më 15 shtator 2021.