Srebrna krila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Srebrna Krila
Gjithashtu i njohur si Krahët e Argjendtë
Zhanret Pop, pop rock, soft rock, new wave
Vite aktive 1978-tani
Etiketat Jugoton, Croatia Records

Srebrna krila (Shqip: "Krahët e Argjendtë") janë një grup kroat pop-rock nga Zagrebi që janë të njohur në të gjithë shtetet e ish-Jugosllavisë.

Grupi u krijua në 1978, me Vlado Kalember si këngëtar kryesor. Shumica e hiteve të tyre të epokës Kalember janë shkruar nga Gjorgje Novkoviç.

Në vitin 1988 grupi përfaqësoi JugosllavinëEurovision Song Contest me këngën " Mangup ", duke u renditur në numrin 6.

Gjatë gjithë viteve 1980 dhe 1990 grupi kaloi nëpër një sërë mishërimesh të ndryshme. Kalember u largua nga grupi pas albumit të tyre të vitit 1986 30 u hladu . Grupi u zhduk për disa vite pas vdekjes së liderit të tij Muc në 2000.

Srebrna krila u ribashkua më 1 qershor 2012 dhe njoftoi kthimin në skenë.

Në fund të gushtit 2012 ata shpallën një album të ri rikthim të quajtur "Srebrna Krila 2012".