St. Petersburg, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
St. Petersburg, Florida
Anglisht : City of St. Petersburg
qytet
noform
Downtown St. Petersburg in August 2008
Stema_figuraFlag of St. Petersburg, Florida.svg
Vendndodhja
St. Petersburg, Florida is located in SHBA
St. Petersburg, Florida
St. Petersburg, Florida

Koordinatat: 27°46′23″V 82°38′24″P / 27.77306°V 82.64000°P / 27.77306; -82.64000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Qarku Pinellas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 356.4 km2
 •  tokësore 159.9 km2
 •  ujore 196.5 km2
Lartësia 13.4 m (m.n.d.)
Popullsia 249688 banorë (2011)
 •  urbane 2,441,770 (17th) banorë
 •  aglomerati 2,870,569 (18th) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1888
Zona Kohore Eastern (EST)-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 33733
Prefiksi 727
Koordinatat 27° 46′ 23″ Veri

82° 38′ 24″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.stpete.org

St. Petersburg, Florida (City of St. Petersburg) është një qytet në qarkun Pinellasshtetit federal Florida, SHBA. Në St. Petersburg, Florida jetojnë 249688 banorë (2011)[1], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (3967 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 356.4 km2 (137.6 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 13.4 m (44 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Table 3. Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places in Florida: April 1, 2010 to July 1, 2011". U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali (CSV) më 21 korrik 2012. Marrë më mars 13, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: St. Petersburg, Florida – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale