Jump to content

Stacioni Hendaye

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Gare d'Hendaye është një stacion hekurudhorHendaye, Francë, pjesë e linjave Bordeaux-Irun dhe Madrid-Hendaye . Stacioni shërbehet nga trenat me shpejtësi të lartë TGV, trenat e natës Intercités de nuit, shërbimet vendore të distancave të gjata Intercités dhe TER nën SNCF, shërbimet Trenhotel dhe Arco të operuara nga RENFE dhe shërbimet EuskoTren .

Stacioni është një stacion hekurudhor kufitar ku duhet të ndalojnë të gjithë trenat, sepse ata që vijnë nga Spanja ose shkojnë në Spanjë duhet të ndryshojnë gauge nga 1.435 mm (4 ft 8+12 in) në 1.668 mm (5 ft 5+2132 in) Iberian gauge. Furnizimi elektrik gjithashtu ndryshon nga 1500 V DC Francë në 3000 V DC Spanjë.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]